| AnoAnonima0 a întrebat:

De ce ma simt mereu "plina" si balonata chiar daca nu am mancat nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din cauză ca nu evacuezi tot intestinul cand mergi la wc, suferi de constipatie? Atunci acolo este cauza, colonul este prea plin. Ce varsta ai?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă, ai fost recent constipată? Sau incă esti?

| AnoAnonima0 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cred ca da adevarul este ca si nu mananc deloc sanatos si nu am "scaune" ca sa ma golesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnoAnonima0):

Si sigur nici apă nu bei 2 litri pe zi, fă schimbari in alimentatie, maninca sanatos si bea apă ca te vei imbolnavii, trebuie sa ai scaun( caca) in fiecare zi, tu sigur faci la 2, 3 zile nu?

| Caro34 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Draga Cristi, persoanele care au constipatie pot prezenta si greturi insa medicamentele recomandate ii mareau cantitatea de bila secretata, care adesea elimina balonarea, disconfortul creat de senzatia de "plin" si favorizeaza eliminarea materiilor fecale fiindca sarurile biliare au o actiune de tip detergent. Constipatia este o problema interesanta fiindca este cauzata de miscarea prea inceata a alimentelor prin colon sau cand colonul absoarbe prea multa apa pe masura formarii scaunului. Recitind acum putin raspunsurile, observ ca tu ai dialogat mai mult pe aceasta tema; eu nu am primit raspuns la ceea ce a intrebat... Prin urmare raspunsul meu nu a fost gresit fiindca fierea (secretia biliara produsa de bila) favorizeau digestia insa asa suntem noi, facem evaluari fara sa mai si citim sa ne imbogatim cunostintele. Apropos, tu cu ce te ocupi? Esti medic? Numai bine!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Caro34):

Nu sunt medic, tu esti? Esti fata sau băiat?

| Caro34 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt fata si da am studiat medicina! Apropos azi am mai vazut un caz: pacienta e balonata si cu disconfort datorat senzatiei de "plin", chiar daca nu a mancat nimic si nu sufera de constipatie! Dimineata la garda am discutat problema asta! Numai bine!

| Caro34 a răspuns:

Ai si greturi uneori? Daca da, atunci e de la fiere si trec cu Colebil / Hepatobil, una din ele, 1 tb dimineata si una seara! Numai bine!

| Vvistula a răspuns:

De la apa mult, in cazul in care ai baut.