| anonim_4396 a întrebat:

De ce majoritatea orbilor, dacă nu chiar toți, poartă ochelari de soare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca orbii au ochiul deformat, ori albit, ori arata goi, aratand total anormal si ciudat, de aceea folosesc ochelari inchisi la culoare, tocmai pentru a-si proteja acest defect, ca sa nu atraga atentia asupra lor.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca ochii lor nu arata normal. Ori sunt foarte albiciosi, ori irisul e deformat etc etc. Probabil nu vor sa le fie vizibil acest defect

| Zuzu1991 a răspuns:

Toate raspunsurile pe langa, chiar daca au nimerit-o nu au pus punctul pe i

pentru ca restul oamenilor se jeneaza doar daca vad o persoana a carei ochi stau la punct fix tot timpul, cu atat mai mult cand au lipsa complet ochii, sau arata cu adevarat oribil
practic, ca o persoana e nevazatoare e un motiv sa nu te apropii, daca mai arata si oribil, chiar o iei in directie opusa si nu te mai intorci

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Werrich):

"dragut" site, nu imi permite sa vad sursa si nici sa fac copy, cu toate ca BATE CAMPII LA GREU, auzi persoanele ****NEVAZATOARE**** au hipersensibilitate la ochi... deci ala nu vede nimic dar are hipersensibilitate, nu stiu in cate moduri as putea spune SYKTYR la asa o idee atat de TOTAL IMBECILA

| Werrich a răspuns (pentru Zuzu1991):

Imi pare rau ca raspunsurile mele nu sunt pe placul tau sad

| relian a răspuns (pentru Werrich):

Dar tu de gandit nu ai auzit? Adica cand vezi ceva,ori auzi nu gandesti? Vad ca esti f surprins de ce spune cineva pe aici ca raspunsurile tale nul multumesc.
Pai daca spui numai tampenii laughing daca cineva este orb,adica nu vede lumina deloc,sau poate nu stii ce este orb,da e si asta ceva.

Ok deci un orb nu vede lumina deloc,ca urmare daca l-ai lua si il pui cu fata la soare nu vede nimic,nici nu simte,poate simte ceva caldura,dar nu sensibilitate la lumina laughing deci nu vezi lumina dar esti sensibil,cum explici asta?
Mda asta e lumea,trebuie sa ne obisnuim,majoritatea nu mai gandesc, is aia ce conduc gandesc aia si pentru ei laughing popa, politia, vorba vine ca aia gandesc, dar probabil gandesc ceva, atfel nu erau aia sefi laughing

| Floridori a răspuns:

Intai trebuie sa intelegem ca doar 15% dintre oamenii orbi sufera o pierdere totala a vederii.Restul, au vederea limitata.
Majoritatea oamenilor orbi, in special cei care inca isi pot folosi vederea intr-un anumit procent, sufera de fotofobie.In plus, razele UV le pot afecta ochii si pot determina pierderea totala a vederii.Este normal ca prin purtarea de ochelari de soare (unii chiar prescrisi de medic), sa doreasca sa isi protejeze ochii si sa isi pastreze micul procent de vedere.
Exista acest stereotip, cum ca acesti oameni poarta ochelari pentru a-si ascunde ochii deformati (poate ca 1% dintre ei fac asta), insa principalele motive sunt protectia de razele UV, incercarea de a-si conserva procentul de vedere (pentru cei 85% care inca il mai au), evitarea iritarii ochilor din cauza particulelor straine (ei nu au reflexul de a-si inchide ochii automat atunci cand ceva se indreapta inspre ei) si evitarea disconfortului si durerii la nivelul ochilor din cauza fotofobiei.

| margota a răspuns:

Pur estetic!