| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

De ce nu am un somn odihnitor cu toate ca visez, iar când ma trezesc simt ca nici nu am dormit și tresar mult? Vreau câteva păreri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la psiholog

| Sofer a răspuns:

Cum ți-ai format programul de somn? De la cât la cât? dormi?

| ImiPlacMexicaniiXD explică (pentru Sofer):

Acum nu am un program stabilit.

| Bluestar15 a răspuns:

Pot fi multe cauze. Poate stilul de viata (stresul excesiv, cofeina, cola, alcoolul sau tutunul daca e cazul, de substante interzise nici mai vorbesc etc.), poate te simti nelinistit sufleteste (spovedania si rugaciunea ajuta mult), poate o perioada nu ai dormit suficient si organismul are nevoie sa recupereze somnul, poate fi de la tiroida, poate ai nevoie de niste melatonina, poate o lipsa de vitamine si minerale, poate stai multa vreme in fata ecranului si asta te agita si te epuizeaza excesiv lumina artificiala etc. Daca ai un stil de viata nesanatos, incearca sa elimini lucrurile nocive (alimentatia nesanatoasa si inclusiv stresul pe cat posibil) si sa ai un stil de viata sanatos si daca poti un program de somn organizat (eventual, ultima ora inainte sa dormi sa eviti lumina artificiala si sa fie intuneric, liniste si nu foarte cald in camera in care dormi). Daca nu se rezolva problema, vorbeste cu un medic, poate iti recomanda niste melatonina, eventual analize pentru tiroida etc.

| irezistibilul a răspuns:

Nu faci destula activitate fizica, iar ai inca prea multa enegie in corp, energie care trebuie scazuta cu activitatea fizica pentru un somn mai odihnit si linistit. Eventual si um ceai cald de musetel cu 1-2 ore inainte sa te cuci te poate ajuta.