| Dididiutza a întrebat:

De ce nu este voie sa stai lângă animale când ești însărcinată? Am un câine si o pisica cu pui si eu iubesc foarte tare animalele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Allexander07 a răspuns:

Poveşti băbeşti fără bază ştinţifică. Doar din cauza microbilor nu se recomandă să ai animale în jurul tău în timpul sarcinii.

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca animalele sunt vaccinate si curate si esti sigura ca nu au paraziti poti sa stai pe langa ele. Pericolul cel mai mare sunt parazitii de la animale, paraziti precum toxoplasma de la pisica, daca pisica e purtatoare de toxoplasma si fiindca tu o mai mangai sau cureti dupa ea, ouale de toxoplasma pot ajunge pe mainile tale iar daca nu te speli foarte bine pe maini (si sa fim seriosi, cine se spala de fiecare data dupa ce mangaie o pisica sau daca ai pus mana acolo unde a stat pisicia, ar fi ideal sa te speli, dar nimeni nu o face) risti sa iei oua de toxoplasma si pe urma pui mana pe macare, sau chiar in gura si te alegi cu toxoplasma, asta la o femeie gravida poate sa duca chiar la pierderea sarcinii sau la nasterea unui copil cu anumite deficite (de crestere, de dezvoltare neurologica, adica se nasc copii cu retard, cu epilepsie, si alte probleme foarte grave). De aceea e bine sa ai mare grija pe langa animale cand esti insarcinata.

Nu o sa semene copilul decat cu tine si cu tatal lui, astea sunt povesti ca o sa semene cu animalele.

| Daniel9988 a răspuns:

Blana animalelor inhalata(acel puf care pluteste in aer) duce la chist hidactic. Daca dezvolti asa ceva pe parursul sarcinii, e grav de tot.Dar asta se intampla foarte rar.Cat sotia mea a fost insarcinata am permis prezenta cateilor prin jurul nostru si nu s-a intamplat nimic!

| LawlietL886 a răspuns:

Din cauza microbilor sau firelor de păr.

| Allexander07 a răspuns:

Datorita microbilor sau firelor de par pe care le au animalele, nu este indicat sa aveti animale in preajma in timpul sarcinii happy

| Dididiutza explică (pentru Allexander07):

Dar este adevăra t ca așa o sa arate copilul ca animalele? ca toată lumea asta îmi spune

| Allexander07 a răspuns (pentru Dididiutza):

Poveşti băbeşti fără bază ştinţifică. Doar din cauza microbilor nu se recomandă să ai animale în jurul tău în timpul sarcinii.