| mihaelutzamy a întrebat:

De ce nu ii trece raceala unei persoane daca ia pastile mereu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NomberOne a răspuns:

Pentru ca nu ai nevoie doar de aceste pastile! poti incerca si tratamente"babesti". de exemplu:pentru durere in gat, se dau cartofii pe razatoare, sedau cu spirt si apoi pe un fular, dupa care ii pui la gat si ii lasi toata noaptea, sau faci un ceai fierbinte de tei.pentru raceala cu toate simptomele, se face o frectzi cu otet(neplacut dar merge)si dormi o noapte

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai daca e o viroza, nici un medicament din lume n-o s-o faca sa tina mai putin de 7 zile.

Abh
| Abh a răspuns:

Se spune ca o viroza te chinuie 7 zile, cu sau fara tratament.bineinteles ca nu o sa stam o saptamana fara sa luam nimic. de aceea se cheama simptomatice medicamentele care ne ajuta sa trecem mai usor peste simptomele neplacute ale unei viroze. ele nu ne vindeca. Asa cum a spus si tepes, organismul produce anticorpi impotriva germenilor sau virusilor.De aceea fac complicatii cei cu boli asociate, batranii si copii fiindca sistemul lor imunitar e deficitar.

| zorialbi a răspuns:

Te sfatuiesc sa iei Echinaceea comprimate pentru imunitate. Sunt foarte bune si naturale (Echinaceea este o planta).

Răspuns utilizator avertizat
| S†®£p§¦L§ a răspuns:

Intreabama ca sa te intreb.laughing

nu stiu.thinking
Eu sunt racita si iau o gramada de pastile si nici acum nu mi-a trecutcrying

pa-pawave ti pupkiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindcacorpul poate lupta singur cu boala daca mananci si traiesti sanatos, ai sistemul imunitar puternic. daca inveti corpul cu vaccinuri si buline el devine lenes nemaiproducand armele care lupta impotriva bolilor fiindca i le dai tu.si cu timpul virusii si alte bacterii devin rezistenti/te la treatmentul medicamentos si rezista.de aceeia nu exagera cu pastilele fiindca va trebui sa iei tratamante din ce in ce mai puternice.asta nu inseamna ca nu sunt boli in care trebuie ajutat organismul si cu tratament medicamentos, sau chirurgical.fiindca trebuie sa traiasca si doctorii si farmacistii, si vracii, si babele la tara.da...si preotii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca daca iei o pastila foarte mult timp corpu; devine imun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorul meu de Biologie avea o vorba: Daca iei medicamente raceala se duce intr-o saptamana, daca nu iei medicamente raceala se duce in 7 zile laughing

| bumbuyacoxx a răspuns:

Pentru ca organismul este deja imun la acele pastile si ar trebui facuta o pauza mai indelungata dupa care ar trebui schimbat tratamentul chiar se trece pe tratamente naturaliste care nu sint asa de toxice pentru organism