| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu pot iesi afara da ca am varicela? Am auzit ca pot doar atunci cand se formeaza crustele, dar medicul mi-a spus ca dupa 2 zile cu tratament cu Aciclovir nu mai sunt contagioasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e foarte cert ca in numai doua zile nu mai esti contagioasa si cum varicela este foarte contagioasa, este bine sa mai astepti macar 4-5 zile. In plus, veziculele vor evolua mult mai bine daca nu le expui la frig, vant, soare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai contagioasa perioada incepe cu 2-3 zile inainte de aparitia eruptiei veziculare si continua in timpul formarii veziculelor (care dureaza in general 4-5 zile) pana in momentul cand toate veziculele au format cruste.
Dar pentru a evita totusi contactul cu ceilalti, ramai in casa cel putin o saptamana, este si inestetic.,