| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

De ce nu prea se mai tine cont de sănătate. Multa lume bea, se droghează intenționat, poate unii știind ca e rău. L-am întrebat pe un băiat de ce bea ca isi distruge ficatul si a început sa rada zicând ca nu regreta ca s-a apucat de băut si ca poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nici eu nu inteleg asta. Eu nu beau, nu fumez, si in nici un caz nu ma droghez. Nu vreau sa fac asta, pentru ca stiu ca nu e bine pentru sanatate, si eu tin la sanatatea mea. Plus, ca nu ti se distruge doar ficatul daca bei si doar plamanii daca fumezi, ci mult mai multe organe, printre care si creierul, care este unul din cele mai importante organe de care multi oameni nu prea au parte ce e drept.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Pentru ca sanatatea o avem. Si ne rugam/cerem/ne dorim iubire, bani, faima, cariera, etc. Pana cand ne pierdem sanatatea, si atunci incepem sa o apreciem. Din pacate trebuie sa ne doara ceva ca sa ne ingrijim si de interiorul nostru.

| 1Me9 a răspuns:

Salut..Pai, sa te,, imbeti" e cea mai,, distractiva" activitate in timpul adolescentei.Prin,,imbatat" gandeste-te la faptul ca esti ametit si confuz, mereu vesel, bla bla bla.Deja daca devine o activitate zilnica/periodica, e cam grav (Orice e in exces, strica). Daca zici si de fumat, mda, e fain sa fumezi dintr-o tigara electronica/narghilea.dar si aici, nu e bine in exces, nu e bine sa devina o obisnuinta...Ar cam trebui sa iti indrumi prietenul spre a nu bea regulat, ci mna, o singura data pe saptamana, gen sambata sau de sarbatori...altfel, nu merita!

Răspuns utilizator avertizat
| qest11 a răspuns:

Nimic maret nu se cladeste cu drogurile. Te simti bine, dar tot un ratat ramai, chiar daca ai bani, si te uiti stramb la aia cu familie si copii, ca ce fraieri, cata monotonie. Cu bautura la fel. Cu tigarile, ii bagi in pamant pe cei de langa tine, care pasiv trag si sunt mai afectati, si mor inaintea fumatorilor. Daca ai un viciu, tine-l doar pentru tine, daca te simti bine si esti multumit. Eu, noi si altii, suntem cu ale noastre, familii, un pic de sport, o excursie, aer curat...

| Marduk69 a răspuns:

O sa-ti dai seama singur(a) peste 10-15 ani. Pana atunci, bucura-te!

Răspuns utilizator avertizat
| Ionela_Andra_2000 a răspuns:

Nu stiu... Asa e lumea.Dar oricum vor regreta mai tarziu. Unii oameni nu mai realizeaza ce fac alti oameni realizeaza depinde de corpul uman si cat alcool consumam. Oricum nu e indicat.