| Cristea468 a întrebat:

De ce nu reusesc să dorm ziua? Au fost şi zile mai rare în care am reuşit dar mă trezeam mult mai obosit decât mă culcam.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Probabil nu esti suficient de obosit, creierul e cam setat sa fie treaz pe timpul zilei si doar daca esti foarte obosit poti sa dormi si ziua. Daca ai probleme cu somnul incearca melatonina naturala de la plafar.Numai bine!

| sierra1 a răspuns:

Propunere :
stai pe site-ul ăsta până pe la 3 dimineața, răspunzi la întrebările întrebătorilor, devii campion și să vezi a 2 a zi spre prânz, cum cazi secerat. Somn ușor!

| RoCkKiD a răspuns:

Nu poti sa dormi doar pentru ca vrei, oragnismul trebuie sa fie obosit. In cazul copiilor merge doarece nevoia de somn este mai mare in copilarie dar de la adolescenta devine mai greu cat timp ai parte de 8-9 ore de somn pe noapte.

Cat despre trezitul obosit depinde de momentul in care te trezesti (in ce faza a ciclului de somn esti). Ciclurile de somn au in general aproximativ 90 min, deci trebuie sa incerci sa dormi cam 1.5 ore la pranz ca sa nu te trezesti obosit (1.5 ore de somn efectiv nu de cand te pui in pat pana cand te trezesti)

| ziftode a răspuns:

Ar trebui sa te doara TARE sa o faci
e vorba de ritmul "circadian", eu am dormit ziua ani de zile si nu am reusit sa mi-l reglez corect nici in ziua de azi
asa ca lasa-o balta si zii mercic ca esti norocos si dormi numai noaptea!

| HadesSs a răspuns:

Probabil dormi prea mult noaptea daca ai dormi noaptea 6-8 ore cu siguranta ai mai putea trage un pui de somn la pranz, de asemenea conteaza si ce efort faci in timpul zilei si ce mananci sau daca consumi cofeina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Melanina din piele da semnal de lumina la creier si nu adoarme. Similar cu incercatul sa dormi noaptea cu becul aprins/telefon in mana. Eu dorm ziua tragand draperiile si citind o carte.