| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se poate face transplant de pancreas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca nu s-a ajuns acolo cu tehnologia.
Dar cred ca mai degraba se va face pancreas artificial.

Cu 100 ani in urma nici un transplant de organe sau organe artificiale n-au fost facute.
Nu se stie ce va aduce viitorul in tehnologii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă nu este de unde.

| alina2k18 a răspuns:

Se poate face doar anumitor pacienti.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu toate organele pot fi folosite pentru transplant, e un organ sensibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca e prea riscanta procedura si se prefera sa se scoata pancreasul. Traiesti fara, aia e. Am vazut si oameni fara stomac de la cancer. Dar probabil ca e posibil sa faci transplant

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Traiesti fara pancreas cum?laughing ia scoate-l tu si dupa sa ne spui si noua cum mai esti

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dude, de la cancer pancreatic se moare... SIGUR
crezi ca nu l-ar scoate daca ar putea?!?

| Mopmop a răspuns:

E cel mai important si sensibil din toate organele cate exista. De la pancreatita acuta poti muri cred in mai putin de o ora...

| Robert265 a răspuns:

Pentru că e porc