| Kiki20098 a întrebat:

De ce nu trebuie sa te speli pe dinti, dupa ce ai baut apa carbogazoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoyalJakiro a răspuns:

Deoarece pasta de dinti contine fluor, care este un mineral si in prezenta bioxidului de carbon, care se gaseste in apa minerala, reactioneaza si devine un acid puternic care iti poate afecta cavitatea bucala si laringele. Pentru un raspuns cat mai concret consulta un medic stomatolog. Bafta!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RoyalJakiro):

Fluorul este un element chimic din grupa a 17-a a sistemului periodic (grupa halogenilor), cu simbolul F și cu numărul atomic 9. Este cel mai ușor halogen și există sub forma unui gaz diatomic extrem de toxic, de culoare galben-pal în condiții standard. Este cel mai electronegativ element, fiind astfel extrem de reactiv : aproape toate elementele, chiar și unele gaze nobile.
Sper sa nu te supere remarca mea.

| RoyalJakiro a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu ma supara deloc remarca ta Mihaitescu Valeriu, chiar ma bucur ca mai exista cineva care mai are habar de tabelul lui Mendelev. Si eu am facut chimie in scoala si mi-a placut foarte mult. Ai dreptate in leguta cu substanta chimica simpla, Fluor, dar am mentionat si eu ca este reactiv, mai ales cu CO2. Apreciez gestul. O seara faina!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RoyalJakiro):

Sunt convins ca stiai cele mentionate de mine si stiu ca ai cele mai bune intentii in privinta sanatatii.
O seara buna in continuare!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In general, dupa ce bei apa nu trebuie s ate speli pe dinti dleoc, dar dupa ce manaci mancare, trebuie.
Explicatia este simpla: apa se scurge printre dinti si nu lasa nici o urma sau depunere, in schimb ce mancarea solida, ramane printre dintisorii, facilitand descopunerea, iar bacteriile din gurita putand ataca dintoisorii, aparand cariile (gauricile din maselute).

| EraserHead a răspuns:

Deoarece contine mai babeste acid iar dupa ce te-ai spalat pe dinti, smaltul lor este sensibil. Astepta 15 minute si dupa poti be/manca linistita