| whatisthis19 a întrebat:

De ce oamenii fumează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ca sa intrebi tu de aia!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un obicei social, un mod de socializare, te face să te simți bărbat. Apoi devine obișnuință. Apoi provoacă cancer.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu, pentru ca e un pic de gust placut, daca las mult timp de la o tigara la alta (minim o saptamana).
Aia care zic ca sunt dependenti, ca nu merge cafeaua fara tigara... Nu stiu ce au in cap, probabil nu au facut cunostinta cu adevaratele placeri ale vietii.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca vor sa devina ca dragonii si sa scoata fumul pe gura, daca s-ar putea si flacara.

| Frank51 a răspuns:

E ca si cum intrebi de ce beau alcool oamenii, de ce fac sex oamenii. Pentru ca se simtesc bine.

| Sofer a răspuns:

Din cauza stresului și anturajului.

| gabicoo a răspuns:

Dă proști ce e!

| Donsavas a răspuns:

Fiindcă nicotina crește un hormon numit dopamina, care te face sa te simti bine. Pe scurt, se drogheaza de plăcere.

| alina2k18 a răspuns:

Sunt fumatoare deci pot raspunde de ce fumez, restul' de nu fumati nu stiu de ce va dati cu parerea laughing
Fumez pentru ca imi place.

| gemeni6226 a răspuns:

Intrebare de nota zece nici eu nu am inteles in viata mea de ce le place multora nu numai ca distruge sanatatea dar si mirosul acela care pentru mine e insuportabil. Daca urasc ceva in viata asta apoi sa vad ramasitele de la fumat si mirosul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Vicii unii fumeaza pe sistem nervos zicand "am nevoie de o tigara ca sa ma calmez" s-au de la prea multa munca "gata ajunge hai baieti la o pauza de tigara" iar unii din prostie ca s-au luat dupa altii anturajul.

Nu fi prost caci e un simptom periculos ex: https://www.youtube.com/watch?v=_ImqOoowsyo

| mastadont a răspuns:

Pentru că fără vicii am fi doar niște roboți. Fiecare are câte un viciu cât de mic doar că unele sunt mai dăunătoare decât altele. Prefer țigările în loc de alcool pentru că alcoolul este mult mai periculos și te împinge să faci tot felul de lucruri tâmpite. O dată ce ai devenit dependent de alcool e foarte greu să scapi pentru că intervin simptome de sevraj cum ar fi tremurat, grețuri, delir, etc.

| Yurisa a răspuns:

Vor sa iasa in evidenta si nu au alta calitate pe care sa o arate

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt impresionabili.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza stresului, unora li se par cool sa fumeze sau unii sunt influențați de anturaj iar unii sunt dependenți eu de ex din cauza stresului mai fumez din când în când da pot renunța oricând dacă îmi propun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, sunt fumător și mi-e greu să le las deși sunt de acord că nu sunt bune, deși în zilele noastre e mai "cool" și elegant să nu fii fumător, sunt atât de multe lucruri care-ți pot satisface pofta de a trăi.

| chuckmanson a răspuns:

Păi majoritatea se apucă din cauza influentelor sociale(familie, prieteni etc.) sau pentru a iși crea o imagine de sine „mai buna„ pentru a arăta „cool„ și pentru a se simți rebeli. Aproape toți cei trecuți de 20 de ani continuă să fumeze din cauza dependenței și lipsei de voință.

| Andrei200202 a răspuns:

De proști. Vicii care îți distrug sănătatea și pierzi si bani la greu. Multa prostie.

| Swae a răspuns:

Nu doar fumat, toti oamenii au fel si fel de vicii. E in natura noastra sa facem totul in mod repetat si sa avem o oarecare tendinta de "auto-distrugere"
Am fost fumatoare, o faceam din cauza anturajului, apoi ca asa m-am obisnuit. Simti nevoia si chiar iti da o stare de bine. Iti ofera genul ala de placere usoara, instanta "feel good chemicals".
Alcoolismul si jocurile de noroc nu le am inteles niciodata.

| Ineys a răspuns (pentru Swae):

Ce e greu de inteles? E acelasi lucru.
"Hai boss baga o bere ca nu mori" si se transforma "Hai boss, bagam deseara o lada de bere cu baietii?" Acelasi lucru ca si cu fumatu.

Cu pacanelele si jocurile de noroc e altceva. E speranta aia continua ca odata si odata dai lovitura. Desi multa lume nu stie ca jocurile de noroc sunt facute in asa fel incat sa pierzi.

| GicaGigekGica a răspuns:

Ca sa dea bani si sanatate pentru niste scurte placeri care dupa devin vicii. Aici putem include si alcoolul, marijoana, droguri etc. Dupa mine orice substanta care iti schimba starea ar trebui interzisa. Poate alcoolul doar ca limita.

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

În mare parte anturaj. Am văzut multe persoane care se cred superioare, au impresia că-s mai șmecheri dacă fumează. Îi poți depista pe ăștia după felul cum te privesc atunci când fumează. A doua parte ar fi stresul dar nu-i cea mai bună modalitate pentru a te destresa.

Clar, e un viciu ce aduce cu el bani aruncați de pomană și probleme de sănătate.

| 70gabriela70 a răspuns:

Fiindca asa vor.

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Nu vor sa se sinucidă direct așa că apelează la o moarte lenta.

| Dennis1993 a răspuns:

Oamenii fumează sau mai bine zis încep sa fumeze atunci când sunt foarte supărați crezând ca prin fumat uita de toate problemele sau atunci când are un anturaj în care se fumeaza și cam ce face grupul fac toți, mereu se aude replica " ești pros_ dacă nu fumezi" sau "ce te cearta soția dacă fumezi?".
Dar aceste 2 motive nu sunt bătute în cuie, personal nu fumez, mi-am promis mie ca nu voi fuma niciodată.
In familie am persoane care fumează : frații, tata, unchiu dar am și prieteni din grupul apropiat care fumează.
Contează foarte mult ce dorești și tu cu viata ta.