| CelebruAnonimus a întrebat:

De ce pentru admiterea la studii superioare în România, ești obligat să faci testul HIV și să prezinți rezultatele? Dacă la cineva e pozitiv testul oare asta nu e un fel de... discriminare, încălcare a drepturilor omului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu se face pentru HIV, se face VDRL, pentru sifilis si nu stiu exact cum se procedeaza in caz ca esti pozitiv, nu cred ca te refuza, oricum noua ni s-a cerut doar in anul 2, nu la admitere.

| CelebruAnonimus explică (pentru CuriousStuff):

Pentru admiterea studenților basarabeni, e obligatoriu testul HIV la admitere.

| CuriousStuff a răspuns (pentru CelebruAnonimus):

La toate facultatile sau e doar una care are regula asta? Nu e chiar in regula din anumite motive, insa facultatea cam are dreptul sa aleaga pe ce criterii se fac admiterile. Si cum a zis si Kingsley, poti sa te gandesti ca e si siguranta si sanatatea celor din jur in joc.
Sa ne spui si daca rezultatul pozitiv la testul HIV e eliminator, adica daca ai HIV esti respins din prima?

| CelebruAnonimus explică (pentru CuriousStuff):

Dacă o să am testul seropozitiv, nu cred c-am să-ți spun, dar dacă nu aș fi admis sin acest motiv, instituția respectivă ar avea foarte mari probleme. În UE discriminarea e pedepsită foarte aspru. Sunt sigur că nu ar fi o problemă cu admiterea, în cazul în care testul ar ieși pozitiv. Ce mi se pare nedrept, însă, e să te oblige să prezinți rezultatul. Asta ține de siguranța, de confidențialitatea și de securitatea morală umană. Tocmai de asta e interzis prin lege (am auzit de recent) să se solicite asemenea informații, pentru că, citez: „să te gândești la siguranța și sănătatea celor din jur". Lumea discriminează, îi crede un pericol, fără să știe, măcar cu ce să mănâncă.

| CuriousStuff a răspuns (pentru CelebruAnonimus):

Si VDRL-ul se cere dar nu mi se pare ca iti incalca vreun drept, daca vrei sa studiezi la o anumita facultate trebuie sa respecti regulamentul propus de acea facultate. La fel cum e ilegal ca cineva sa te oblige sa le arati buletinul, pasaportul sau analizele medicale, asa e si in cazul facultatii, insa facultatea nu te obliga, te roaga, daca refuzi sa le prezinti ei refuza sa te primeasca si nu incalca nicio lege.
In plus datele tale confidentiale, de la CNP si pana la rezultatul analizelor nu se fac publice, asa ca profesorii sau colegii tai nu o sa poata face discrimari pe asta pentru ca nu o sa stie.

Si nu e discriminare, asta ar insemna ca si daca dai la academia de politie si pici tesul psihologic esti discriminat, sau daca medicul iti da adeverinta cum ca nu esti apt esti discriminat... Discriminarea inseamna altceva. Asta e doar un criteriu de admitere pe care tu nu il indeplinesti (zic in general, nu stric legat de tine). Sa fii integru din punct de vedere fizic si mental nu tine de discriminare. Discriminare ar fi daca ti-ar zice "Vrem arborele tau genealogic si daca in familie ai vreun evreu nu te primim".

| Kingsley a răspuns:

Daca e pozitiv, nu te refuza (cred). E mai mult ca sa stie, pentru ca trebuie sa ne gandim si la ceilalti din jur, si ei se pot infecta, gen daca tie iti curge sange din nas, un simplu contact al unei pete de sange cursa si viata lor e cam distrusa. E adevarat, ca moral si normal ar fi sa stie in doar cadrele medicale ale scolii (ca sa stie cum sa intervina), dar ce sa faci...