| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele grase transpiră mai des și mai mult, chiar și în starea de repaus, decât persoanele slabe? Am observat că grăsuții au pielea mai umedă iar cei slabi sau slăbănogi, o au mai uscată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bruno92 a răspuns:

Pentru ca, corpul lor in stres, e mai obosit cronic luptandu-se sa functioneze la greutatea mai mare, inima se forteaza, multe se forteaza pe acolo, chiar daca stai, dar per total el e stresat si cand stai, inima aia se lupta mai mult decat la unul slab.
E ca si cum alergi 5 ore si stai una, in ora aia tot neinregula esti intr-o oarecare masura.
Si unele procese chimice sunt mai dereglate in tot organismul, sunt multe care duc la asta.

Glucoza nu mai intra ca lumea in celule, mananci si uneori ai foame suspecta, de aia se si da metformin pentru slabit de unii medici ca sa permita intrarea glucozei in celule mai facil, si asta merge la unii sa scada foamea in plus, si multe.

8 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Fiind grași cam asta se întâmplă.

| Ineys a răspuns:

E obositor si sa stea pentru ei. rolling on the floor

| Bruno92 a răspuns:

Au mai multe toxine in organism

| Speranta12 a răspuns:

Ca isi ard grasimile

| Serghei1722 a răspuns:

Credeam că e clar
Ei ard mai multe grăsimi

| Mosotti a răspuns (pentru Serghei1722):

Nu e deloc clar.

Nu are nici o legatura cu arsul grasimilor, corpul e stresat per total, face un efort mai mare sa functioneze fata de un om cu greutate normala, si cand se duce la toilet e un efort mai mare, si cand sta e un efort mai mare pentru inima aia, ca multe chestii in organism sunt dereglare intr-o oarecare masura.

Faptul ca transpiri nu inseamna ca arzi ceva grasimi, du-te la sauna, ca nu arzi nimic dar transpiri de mori, iese doar apa si sarea, dar substanta grasa ramane, si cand bei apa, se pune la loc.
Ca dovada ca poti salbi fara sa transpiri.

Aaa, ca ar mai multe kcal decat unu slab, este corect, ca si efortul e mai mare, insa nu are neaparat legatura cu intrebarea initiatorului.

| Serghei1722 a răspuns (pentru Mosotti):

Mulțumesc că m-ai corectathappy

| adriantraian a răspuns:

Probabil ca dintr-un anumit motiv glandele sudoripale sunt mai stimulate. Nu stiu sa-ti spun mai multe laughing