| PlayFreestyleFun a întrebat:

De ce puii au gusa balonata? Va rog, am nevoie cat mai repede de un raspuns clar si bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa fie balonata si moala, apoasa la atingere din cauza ficatului bolnav. Poti chema un veterinar sa ii vaccineze. Puii sunt predispusi la diverse boli.Inca de mici, la 21 de zile, puii se vaccineaza.E tipic pentru ei aceasta boala de ficat care ii omoara unul cate unul.Cheama veterinarul. Si chiar daca sunt mari si nu i-ai vaccinat la timp, puii se inbolnavesc de diferite boli.Deci daca tu crezi ca sunt satui si in gusa se simte mancarea, cred ca e ok dar daca gusa e umflata cu un fel de aer, ti se pare ca e ceva apos acolo, e sigur boala.Si daca au aripile un pic cazute.

| PlayFreestyleFun explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult, eu pana acum le-am dat coccistop

10 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Nu este balonată,acolo se colectează ceea ce mănâncă ei, grâu, iarbă, mălai, este stomacul lor.

| alessia5158 a răspuns (pentru Maariiaa):

Stomacul pasarilor se numeste "pipota"--- in niciun caz "gusa"!

| irinuk28 a răspuns:

Pentru ca au mancat si sau saturat. LOLhee hee.

| irinuk28 a răspuns (pentru irinuk28):

P.S. Acela e stomacul lor daca, nu stiai.
Si in al doilea rand, scuza greseala gramaticala ( "s-au saturat")!
Seara faina!

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuk28):

Scuze dar e gresit.Adevaratul stomac la pui este acea,, ranza,,. Gusa e doar un saculet unde puiul baga rapid mancarea mai apoi ranza preia bob cu bob si o descompune.Ca si la rumegatoare care au doua stomacuri.Numai ca la rumegatoare regurgiteaza hrana, o mesteca si apoi o ighite in stomacul principal. O zi buna.

| irinuk28 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu eu prea multe despre gaini(pui, in cazul de fata), insa locuiesc la tara, am pui mici, si adeseori ii hranesc cu bucatele de paine si observ cum gusa se "umfla" iar dupa, nu mai pot sa manance. Deci e clar ca s-au saturat, si de aceea au "gusa umflata", insa poate fi si vorba despre boala, deci nu ma pot pronunta cu exactitate. Oricum, multumesc, chiar nu stiam ca, gusa nu e stomacul lorhee hee. Seara frumoasa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuk28):

Ah,daac ii hranesti cu paine, e clar ca gusa se umfla, painea continand drojdie.In fine sunt satui.O zi buna si tie!

| irinuk28 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream la puii mei de acasa de data aceasta, ei devenind satui.M-am conformat si eu ca poate fi vorba despre o boala. Oricum, o zi buna! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru irinuk28):

Ti pup si eu.happy