| Angelofdemon a întrebat:

De ce pupilele se dilateaza in timpu zilei? Mi`sau dilatat foarte tare aproape ca nu se se vadstraight face oare de ce?
astept raspunsuri dau funda :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Yng a răspuns:

Pentru ca in timpul zilei lumina este mai puternica in tp zilei si se micshoreaza. si nu se dilata in timpu zilei se dilata in timpu noptii (maresc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se dilata, ci se contracta (adica se micsoreaza) in functie de intensitatea luminii. Pupila se dilata doar atunci cand lumina este slaba, pentru a putea vizualiza mai bine. Este perfect normal, nu-ti face griji.