supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

De ce răcesc doar vara? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Consumi multa înghețata? Bei sucuri reci cu zahar? Sistemul imunitar scade, vezi de zinc si vitamina d, tărâțe de ovaz cu lapte

| Drimmero a răspuns:

Cum ai reusit sa racesti, supico? Si eu racesc vara, dar de aproape 2 ani n-am mai racit deloc. Vara transpiri mai mult, te speli cu apa rece, iesi afara dupa ce te speli pe cap, aer conditionat, inghetata, geam deschis, bacterii mai multe, virusi, etc. Poate corpul tau s-a obisnuit sa raceasca vara, pe cand in celelalte anotimpuri e imunizat, incurcate-s caile corpului nostru.

| supadeceapa explică (pentru Drimmero):

N-am idee, Drim, văd că în fiecare an mă apucă în august când bate mai frumos soarele afară laughing))))

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Inseamna ca asa ti s-a setat organismul. E raceala nasoala sau e o forma mai usoara, ca daca ai nasul infundat, dureri in gat si tuse seaca e un chin,, pana si apa ti se pare scarboasa in conditiile astea. Insanatosire grabnica!

| Catrice a răspuns:

Cică aia deștepți răcesc varahee hee

| Alverto a răspuns:

Depinde de sistemul imunitar
Consuma mai multe fructe și legume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit-o si eu sunt atenta la tot. Eram afara imbracata "bine"sa zic ca eram pe strada, ne jucam cu paletele. Era vara, era cald, soare, faceam efort, si deodata m-am dus la baie si era rece inauntru. Atunci am trecut la temperatura scazuta deodata si asa am racit.
Iarna nu racesti pentru ca nu intri inghetat in casa.
Are dreptate si ala care zice ca "dai cu apa rece cand ai temperatura ridicata de stat in mediu cald". Asa se raceste. Apoi faci febra ca temperatura corpului sa se regleze.

| DeathOfDreams a răspuns:

Depinde.

Și eu am problema asta. Sunt foarte multe excese, lichide din frigider care sunt foarte reci, băute mai ales după ce transpiri. Dușurile reci și ieșirile la aer liber chiar după. Dormitul cu geamul deschis. Trecerea de afară, unde temperatura e ridicată, la aerul condiționat din mașină sau locuință. And so on.

| ValentinGabi a răspuns:

Păi bei băuturi reci de la frigider, dormi cu geamurile deschise sau ziua în cameră le ții deschise si te trage curentul, mănânci înghețate multe, etc.

| Evaluator a răspuns:

Corona.

| Jilava a răspuns:

Posibila alergie cu frisoane