| deejayra a întrebat:

De ce se face atata caz cu gripa asta porcina...mass-media mai rau ne sperie, exagereaza pana la maxim. E doar o gripa ca si gripa normala numai ca rata de mortalitate este un pic mai mare.Credeti ca nu au mai murit oameni de la gripa normala? Gripa porcina se trateaza la fel ca si gripa normala...stai acasa, ceaiuri, medicamente.Majoritatea lumii e speriata din cauza mass-mediei, eu cand ma uit la Tv si vad o stire despre gripa porcina schimb canalul(cine stie ce exagerari mai baga aia acolo). Cat despre vaccin, nu il fac pentru orice ****, cum ar fi gripa porcina, care se trateaza intr-o saptamana maxim.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gripa porcina, sau gripa noua are o mortalitate ceva mai mica decat gripa obisnuita, doar ca are o contagiozitate foarte inalta si noi nu avem imunitate pentru acest virus.

| cretzufinish a răspuns:

Ai perfecta dreptate numai ca pe plan mondial rata de mortalitate cica e mai mare in cazul gripei normale (sezoniere). Cat despre aparitie e ca si in cazul celei aviare a venit si a plecat fara sa anunte laughing Are si gripa moda ei....acum se poarta asta porcina big grin

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Stiti cum/de ce a disparut asa deodata gripa aviara?
Simplu, tu cand ramai fara credit la telefon mai poti suna? - Nu, ca ti s-a golit creditul.
Asa si lor, li s-au umplut conturile, acum s-au golit si au scos o noua gripa...

| rozalia25 a răspuns:

Mass-media vrea sa ne implice in experimentul vaccinurilor, bine faci ca il eviti. Bun e usturoiul si echinaceea pentru prevenire si tartare... la ce imi trebuie mie celule mutante cand am ceai de macese?

| Silvia a răspuns:

Nu e chiar asa.Nu se trateaza acasa, cu ceaiuri si ce ai mai zis tu.Nu e chiar atat de simplu.Gripa aceasta este periculoasa.Sunt oameni care au murit din cauza ei.Eu nu am auzit sa fi murit oameni din cauza gripei normale.
Cel mai bine e sa ne protejam, nu sa spunem ca "se trateaza intr-o saptamana maxim". Asta e prostie.

| Dragosgan a răspuns:

Tu zici ca de ce se face atata caz cu gripa porcina, si eu zic ca ar trebui sa se faca mult mai mult caz.Si cand zici ca mortalitatea este un pic mai mare eu zic ca este mult mai mare ca la gripa obisnuita.Ai auzit tu ca a murit cineva de gripa obinsnuita? Poate ce romanii nu se gandesc asa mult la porcina, dar mexicanii sunt disperatii...iti amintesti ca totul a pornit local, din Mexic, si acum aproape toata lumea sufera. Cei drept nu ar fi atat de complicata treaba cu H1N1 daca nu ar suferii mutatii zi de zi.Ca daca nu ar fi suferit atatea mutatii acum lumea nu se gandea asa mult la el.Cine stie cat timp vor mai fi eficiente aceste antivirale? Oricum noi trebuie sa fim igienici, si sa evitam aglumeratiile si sa mergem la doctor la primele semne de gripa.Mai uitate si tu la TV si poate intelegi de ce se face asa caz!

| deejayra explică:

Silvia cand spun gripa normala nu ma refer la banala raceala in care iti curge nasul...ma refer la febra mare, dureri de cap, stare de oboseala, si da, s-a murit de la gripa normala, dar culmea e ca de gripa normala nu va e frica(repet ca se poate muri si de la aceasta)si va e frica de gripa porcina(ca v-a speriat mass-media). Si trece daca stai acasa si faci tratament.

| deejayra explică:

Da gripa aviara cum a disparut asa din senin? Cica sa ma uit la Tv...mai bine citesc o carte decat sa ma uit la bazaconiile alea

| deejayra explică:

Daca te duci la medic ce o sa iti spuna? te trimite acasa si te baga la un tratament cu medicamente... exact ce ar face oricine daca ar avea gripa.Si pana acum se murea de gripa... dar nu discuta nimeni de problema asta.In tarile civilizate mor mai putini oameni...pe cand in tarile mai sarace mor mai multi...cauza? cetatenii din tarile sarace nu prea au bani pentru medicamente sau nu ia in seama atunci cand prezinta simptome de gripa si probabil avand un sistem imunitar mai slabit ajung la deces. Dupa parerea mea ori ca era gripa porcina ori ca era gripa normala tot atatia oameni mureau...in Bulgaria cati oameni au murit? 2, acestia probabil ca nu au trecut la un tratament pe baza de medicamente si odihna.
Si daca ar fi sa mor... ia-ma Doamne, numai tu sti cand voi muri.

| angella1972 a răspuns:

Eu cred ca ai perfecta dreptate, dar avand in vedere ca si boala vacii nebune, si gripa aviara si gripa porcina se trateaza cu tamiflu, care este destul de rar si de scump, poate cineva mai face o afacere la scara europeana si se mai imbogateste din producerea acestui medicament

| bOom a răspuns:

Virusul care declanseaza gripa porcina continua sa devina din ce in ce mai puternic. Oamenii de stiinta spun ca acesta sufera mutatii in fiecare zi, ceea ce face foarte dificila misiunea de a crea un vaccin.

Virusul gripei porcine sufera mutatii cu o viteza ametitoare, declara oamenii de stiinta americani.

| AdeLina a răspuns:

Nicko cred ca tu faci alt vaccin deoarece vaccinul super miraculos care cred ca e o facatura ca tot ce e pe pamantu' asta, o sa fie facut in jur de 26 noiembrie la copii cuprinsi intre 5 luni si 15 ani...Lasand asta la o parte, deejayra, e adevarat ce spui, ei vor doar sa ne sperie ca sa avem pe ce da banii vaccinuri si masti etc etc... Intr-adevar este o gripa normala, care poate duce insa la moarte mult mai usor, simptomele sunt mai accentuate... Si nu se trateaza acasa... De-asta au murit oameni. Pt ca le-a fost sila frica (cine stie) sa mearga la medic/...

| thestiffmeister1 a răspuns:

Peste vreo 3-4 patru ani vine si gripa cabalina...si gripa ovina.Prima data a fost boala vacii nebune apoi gripa aviara, acum gripa porcina... ce mai urmeazalaughing

| cookie_1240 a răspuns:

Iti zic eu: e plan de iesit din criza tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e chiar asa. mass-media nu exagereaza. in primul rand, nu rata mortalitatii e diferenta intre gripa noua si gripa sezoniera. diferenta o face modalitatea de transmitere, in sensul ca AH1N1 se transmite foarte repede. In plus, gandeste-te doar la faptul ca in urma cu un an era o singura susa de virus, acum sunt sase. deci evolueaza. si daca evolueaza luandu-ne prin surprindere, ne imbolnavim unul dupa celalalt si nu mai e sigur ca ne si tratam...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E drept se moare nu din cauza gripei in sine ci din cauza complicatiilor la care se ajunge in cazul contractarii acesteia si netratarii le timp. eu zic ca daca ajungeti sa aveti porcina mergeti la medic si tratati-va. Si da, se moare la fel de usor si din cauza gripei obisnuite, doamne fereste sa fi diabetic sau sa ai probleme cu inima. Sanatate

| nicko a răspuns:

Pay da...asta normala e chiar mai rea(febra mai mare, muskulara, etc.) e tot o kestie de-a lor ca s-a skumpit spirtu de 3 ori mai mult si mastile sunt scumpite de 5 ori...deci tot ei kstiga,,,, si in leg. cu vaccinu'...eu trebuie sa-l fac maine la scoala...:-