| Eliza-36 a întrebat:

De ce se pune cofeina in atatea bauturi racoritoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

La inceput cofeina are o actiune benefica, sau cel putin asa pare. Te tine treaz, esti mai energic, cel putin aparent. Dar toata energia pe care ti-o da afecteaza in fapt tensiunea arteriala si inima si la un continut crescut de cofeina (din cafea sau sucuri) creste riscul de a face cancer. Bauturile energizante fiind de mare ajutor tumorilor canceroase sa se dezvolte.
"Consumul crescut de cofeina poate stimula cu aproape 70% dezvoltarea tumorilor canceroase mari, potrivit unui studiu al cercetatorilor de la universitatile Harvard si Tokyo Woman's Medical, preluat de presa britanica.
Astfel, potrivit studiului, mai mult de patru cesti de cafea pe zi cresc riscul de a face cancer iar un consum mare de bauturi cofeinizate ajuta tumorile mai mari de doi centimetri sa se dezvolte.
Cercetatorii au descoperit ca femeile care consuma multe bauturi cofeinizate au un risc mai mare cu 68% de a se imbolnavi de cancer de san.
Studiile nu au aratat exact in ce mod influenteaza cofeina dezvoltarea tumorilor canceroase, insa oamenii de stiinta sunt de parere ca o cantitate prea mare influenteaza cresterea tumorilor.
Studiul, efectuat timp de 10 ani, a implicat aproape 40.000 de femei de peste 45 de ani. Acestea au dat cercetatorilor detalii cu privire la dieta lor, inclusiv cata cofeina consuma in mod regulat. In timpul studiului, peste 1.100 dintre subiecti s-au imbolnavit de cancer la san.
Studii anterioare au aratat ca prea multa cofeina creste riscul unei pierderi de sarcina. De asemenea, in urma cu cateva luni, mai multe organizatii de sanatate au tras un semnal de alarma privind numarul tot mai mare al elevilor care devin dependenti de bauturile energizante, care contin de noua ori mai multa cofeina decat o ceasca de cafea."
De ce totusi se pune cofeina in bauturi racoritoare - pentru gust si pentru starea aparenta de bine pe care o ai imediat dupa consum.

8 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Pentru a crea din tine un ''client fidel''. aceasta cofeina este dupa parerea mea un fel de energizant cara nu te lasa sa dormi(cola) si iti da o cantitate mare de energie dar si o mare cantitate de toxine care se retin in organism.

| husni a răspuns:

Cofeina, actioneaza ca un drog, deci te face dependent; si cumperi la bauturi racoritoare, din astea, de nu ma'.

| stardeea a răspuns:

ca sa devii dependent de ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

energizant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Iced Tea nu cred ca se adauga, cred ca e un compus al extractului de ceai. Inafara de asta, se adauga in unele bauturi pentru efectele revigorante, diuretice si, de ce nu, adictive!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cafeina are si efecte benefice, ajuta arderile de grasimi, accelerand activitatea cardiaca si cerebrala, consumata in cantitati moderate nu este o substanta nociva

| livius a răspuns:

Pentru efectul energizant al cofeinei!

| Dora a răspuns:

Inafara de cola si de bauturile energizante, nu cred ca se mai pune in altceva!