| flrnnn0202 a întrebat:

De ce sunt copiii din zilele noastre asa de dezvoltati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Unii cam sunt anormal de dezvoltati daca te referi la corpul lor. Vad copii pe strada care au 14-15 ani si sunt mai inalti decat mine. Si am si eu 190 cm. Probabil alimentatia. Sau Cernobâlul.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am observat si eu asta.
Din cauza alimentatiei corespunzatoare.
Dezvoltarea fizica si cresterea in inaltime se datoreaza in mare parte alimentatiei din primii ani a copilului. acum 100 de ani la 1, 70 (ca baiat) erai considerat inalt (te puneau in fruntea coloanei )
La fete, e si mai grav cand te uiti la una cum arata, dar cand aflii cati ani are. numai inghiti in sec

| sweetys a răspuns:

In principiu din cauza alimentelor si mai ales a carnii, carne provine de la animale crescute fortat cu substante chimice, care sunt introduse fie prin furaje fie prin injectare. Fructele acelea perfecte, de obicei soiurile din afara tarii, contin ingrasamant si fertilizatori chimici. Apoi procesarea, in care se introduc aditivi. Sucurile, care majoritatea sunt create sintetic, etc. Sunt atat de multe substante pe care noi de buna voie le mancam.

| Lucian2473 a răspuns:

Nu neaparat din cauza alimentatiei ci din cauza lipsei de sport si a sedentarismului.
Copii din ziua de azi, dupa cele 5-6 ore petrecute la scoala nu stiu altceva decat pc si tableta. Hrana ingerata se transforma in grasime daca nu se face sport, miscare, jocuri etc.

| f2ff2fl12f a răspuns:

Dacă te referi la corp, ai mai jos răspunsuri. Dacă te referi la cunoștințe, ei bine, din cauza internetului. Eu am 15 ani, nu mai sunt copil dar cunosc astea de când aveam 11-12 ani, pe când eram copil. Pot spune ca cunosc la fel de multe chestii ca un major, sau chiar mai multe. (chestii despre sex în principal) și nu ma refer la chestii minore, ci la unele duse spre extrem. Cunosc foarte bine aproape tot ce tine de sex, iubire. Netul este în unele cazuri, salvatorul unor vieți. De ce? Multi copii nu știu de protecție în momentul în care fac deoarece părinților le este lene sa se ocupe de asta, iar netul rezolva cu cunoștințe. De ce sunt sarcini în lumea asta nedorite?
1. Părinții.
2. Educația sexuala în scoli lipsește.
Poți face frate sex și la 13-14 ani lejer, dar cu protecție. Felicitări celor ce vorbesc despre asta cu copii lor.

| superAndrei a răspuns:

Eu sunt in a Xa si arat de a VIIIa laughing)

| vasydrag a răspuns:

Probabil ca sunt bine ingrijiti si parintii doresc sa nu duca lipsa de nimic si nu spun stop cand se depaseste limita. Iar copilul cere mai mult decat are nevoie. Mai ales dulciuri. Si dezvoltare vine de la alimentație. Depinde ce si cum mananca.