| Beyourself1245 a întrebat:

De ce sunt fricos uneori cand vine vorba de conflicte si bataie? Bine, nu m-am batut niciodata si am 18 ani.
Apropo, de 2-3 ani sufar de Anxietate si inceput de depresie. Am luat Serlift 50 mg, m-am simtit ok, dar de o luna si ceva am inceput sa ma simt la fel cum eram inainte, numai ca acum nu mai plâng.
Am fost la un psiholog idiot care nici nu mai raspunde la telefon acum si el mi-a prescris medicamentul.
Acum vreau sa ma duc la un psihiatru sa ma vindec.
Va rog, nu veniti cu "Tu esti cheia spre vindecare, tu te controlezi" pentru ca nu r asa, habar n-aveti ce nașpa e. Orice ai face n-ai cum sa gandesti pozitiv cand suferi de Anxietate si Depresie.
Acum nu l-am mai luat de 2-3 zile ca l-am terminat.
Dificultatile in vorbire si timiditatea sunt si ele incluse in aceasta afectiune, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Frica este cea mai puternica emotie simtita de catre om,ea este regina,de frica poti muri,asa puternica este,o putem opri? nu, pentru ca in lipsa ei nu am putea trai, vezi tu amigdala ta da senzatia de frica =adica de a fuge nu de a lupta ca asa au facut stramosi nostri cand erau in pragul unei lupte,de asta non violenta este arma oamenilor inteligenti,rationali, desi tu judeci bine, invata sa te lupti, baga culturism, nu pentru violenta si pentru a te apara de alti

| Sn4k3 a răspuns:

"De ce sunt fricos la conflicte? Apropo, am axietate si depresie''. Ti-ai raspuns singur.

| aXy99 a răspuns:

O spui de parca era obligatoriu sa te bati pana la 18 ani. Foarte bine ca n-ai facut-o, nici nu are rost. Pentru o bataie sanatoasa poti sa ai un dosar penal. Oricine are emotii inainte de o bataie, inclusiv luptatorii profesionisti.

| Donsavas a răspuns:

Nu mai ai depresie ca nu plângi. Anxietatea o poti infrange doar tu, acum ca esti stabil emoțional. Du te la un psihiatru si discuta de medicatie, lasa psihologul!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te ajut eu

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare,prietene! happy
big grin Distribui o serie de informatii psihologice, cu care incerc sa ajut pe cei care sufera de depresie si nu numai: happy Dupa ce citesti, raspunsul il gasesti in inima ta!winking Mult succes!

-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! happy
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. happy
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. happy
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. happy
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! happy
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! happy
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! happy
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. happy
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. big grin
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. big grin
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. big grin
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. big grin
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca:
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei:
-fac ceea ce imi consoleaza binele. happy
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. happy
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. happy
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. happy
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. happy
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. happy
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. happy
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. happy
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin

-daca nu poti sa nu gandesti deloc, inseamna ca nu te poti elibera din minte. happy
-gandul exista doar in mintea ta,niciodata in realitate. big grin
-iubirea,bucuria,pacea, nu pot inflori decat cand ne eliberam de sub domnia mintii. happy
-constiinta este calea eliberarii de durere. big grin
-nu mai crea durere in prezent! happy
-accepta si nu rezista inconstient ceea ce exista! big grin
-respecta clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodata. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vietii este sa mori inainte de a muri, si sa descoperi ca nu exista moarte. big grin
-viata este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-traieste in locul in care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor sa exista cu, sau fara tine! big grin
-taieste sfarsitul timpului! happy
-nu lasa frica, sa iti inunde mintea! big grin
-nu iti petrece intreaga viata asteptand sa incepi sa traiesti! happy
-nu isi dori ceea ce nu ai,si doreste-ti ceea ce ai! big grin
-viata este deja desavarsita,completa,perfecta. happy
-iti poti imbunatatii situatia de viata, dar niciodata nu iti poti imbunatati viata. big grin
-trecutul nu poate supravietui daca esti prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenintat. big grin
-nimic ireal nu exista. happy
-vindeca durerile, spulbera inconstienta, fara sa faci nimic, pur si simplu existand si pastrand frecventa prezentei intense! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separa. happy
-nu alerga dupa o iluzie pentru tot restul vietii! big grin
-lucrurile si starile iti pot oferi placere, dar iti pot da si durere. happy
-iti pot oferi placere, dar nu iti vor da bucurie. big grin
-trezeste-te, paraseste-ti mintea, fi prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil sa simti adevarata compasiune si sa-i ajutati pe ceilalti la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai buna. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, in sensul cel mai amplu. happy
-in aceasta stare influenta ta se bazeaza in primul rand, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existenta. big grin
-elimina suferinta la nivelul cauzei! happy
-elimina inconstienta din lume! big grin
-alina suferinta lumii, daca esti chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o sa existe! big grin
-nu nega durerea emotionala, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, infrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continua sa simti durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera sa mori fara durere? big grin
-lasa trecutul sa moara in fiecare moment! happy
-Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin
-Raspuns castigator? big grin

| Marius131415 a răspuns:

,ca sa scapi de anxietate ca sa nu mergi la medic neaparat daca n-ai bani, asculta training autogen in casti zilnic, dureaza doar 15 minute pana ajungi sa detii controlul gandurilor, 2. fa ce iti e frica ca sa iti recastigi increderea si sa nu mai intri in depresie sau anxietate, 3. sport, yoga alimentatie buna amelioreaza.Pastilele amelioreaza, nu vindeca.

| qest11 a răspuns:

Psihologii urmaresc tratarea ta pe termen infinit, sa fii legat de ei pe vecie, sa depinzi de ei, doar interes financiar, nu toti, dar majoritatea. Inscrie-te la o sala de arte martiale, si fara sa iti dai seama vei avea parte de respect, cel putin din partea colegilor. Pe strada nu va sari unul la bataie mai ales din senin, care stie sa se bata. In 2-3 secunde e jos, iar tu in picioare. Deci, arte martiale, preferabil Aikido sau Qwan Ki Do.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a răspuns:

Exact ca mine. În clasa a 12-a, am fost umilit în fata clasei, si-au bătut joc de mine pe un motiv banal. Nu are importanta. Ideea e ca eram pe la sfârșitul primului semestru, totula era ok, pana in acea zi. În pauză si-au bătut joc de mine, și am plecat acasă, am chiulit de la.scoala. și i-am zis mamei :"nu mai merg la scoala". Plângeam. Mama a sunat la școală, și a înțeles ca am tot dreptul sa fiu supărat. A încercat sa ma facă sa ma întorc. Dar am renunțat.
Eram depresiv, nu ieșeam din casa deloc, nu aveam pofta de mancare, și Plângeam tot timpul. Mama nu știa ce sa facă. Voia sa apeleze la un psiholog. A acceptat ideea sa ma las de școală, m-a înțeles.
După 3 luni de calvar, am acceptat ideea ca, :colegii" mei nu ma vor. Și m-am înscris următorul an.
Știu ca nun are legatura cu ce problema ai tu, dar îți pot spune cum mi-am revenit eu.
AM AVUT NOROC. Prin decembrie, am întâlnit o fata pe strada. DRAGOSTE LA PRIMA VEDERE. Am vorbit, și am fost împreună. Chiar dacă acum numai sunt cu ea, încă pastram legatura.
Deci una dintre soluții, ar fi dragostea.
Scuze dacă sunt pe langa subiect.