| Aldutssss31 a întrebat:

De ce suntem prostiti sa platim CASMB? Oricum analizele importante nu sunt decontate..am fost la ginecolog si pentru un papanicolau si colposcopie am platit 450 de lei.Nu e de mirare ca suntem in totul tarilor in care se moara de cancer de col uterin si alte boli.Sunt atatea boli care se pot trata din timp daca mergi la doctor, dar din cauza banilor multi oameni amana vizitele la doctor.De ce mai platim bani daca doar analizele uzuale sunt decontate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Intrați pe site-ul Ministerului Sănătății și căutați lista analizelor decontate de Casa de Sănătate.
Nu toate analizele medicale importante sunt decontate, doar cele primare, ce se consideră că este la fel pentru ambele sexe. Sumarul de sânge, de urină, eventual coprocultura. Restul se plătește.
Doar prin internare nu plătește pacientul nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din cauză că se fură foarte mult in Romania.

| Werrich a răspuns:

Simplu, nu toți medicii au contract cu Casa de Asigurări de Sănătate

| AnastasiaK a răspuns:

Hai sa fim realisti...nu "din cauza banilor multi" nu merg oamenii la doctor, ci 100% DIN LIPSĂ DE EDUCAȚIE. Dacă era problemă de bani, se ducea românașul la dentist de la primul semn de carie și rezolva cu preț minim, nu aștepta să nu mai poată vorbi de durere ca să ajungă să lase jumate de salariu la dentist să rezolve. Asta ca să avem un exemlu banal.

Să mai zic că suntem poporul unde se iau antibiotice după ureche (asta dacă nu se cânta aia cu deochiu')?

Lipsa de bani e fix ultima problema care i-ar face pe români să nu meargă la doctor. Multora daca le spui ca ai făcut test papanicolau, te intreaba ce nota ai luat, asa ca sa nu ne mintim ca nu banii sunt problema.

| armiaso a răspuns:

Testul e gratuit.

https://polimed.ro/......ol-uterin/

este si o referinta la un act normativ

Informare

Centrul Medical Polimed din Bucuresti este înscris în rețeaua de screening a Institutului Oncologic Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu Bucureşti, în vederea subprogramului naţional de screening pentru depistarea precoce activă a cancerului de col uterin, aşa cum este reglementat prin Ordinul M.S. Nr. 537/175 din 5 iunie 2012 și modificările din Ordinul M.S. 377/2017.

| ViruseZ a răspuns:

Nu toti au contracte cu C.A.S. Nu ai contract cu C.A.S = nu primesti nimic.