| LaviniuA a întrebat:

De ce trebuie sa fie atât de scarboase pozele de pe pachetele de țigări?

Eram la masa și scoate una un pachet cu poza unui picior cu degetele cangrenate și pline de sânge.
Chiar in halul asta? Cred ca se încearcă sa bage frica in om prin orice mijloace, boli, război, sărăcie.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Pretextul" este descurajarea fumatului.
In practica, peste 3/4 (trei sferturi) din pretul tigarii merge in buzunarul statului (accize + TVA).

| RAY a răspuns:

Asociezi imaginea cu țigările și te scapi de ele pe viata

| Simpatic a răspuns:

Da,dar este o forma de ipocrizie, pe de o parte isi rad peste mustati "multumi ca fumati si ne-ati facut bogati", pe de alta fumatul ucide, linia antifumat, imagini cu ce poti pati etc

Pavel Stratan are niste versuri profetice referitoare la fumat " mi-aduc aminte de ala care ne-a invatat pe toti (n.r. sa fumam), acum incearca sa ma faca sa ma dezvat".

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca ideea e sa descurajeze fumatul cat de mult se poate.

| Drimmero a răspuns (pentru Wr3nch):

E doar strategie de marketing, daca se dorea stoparea fumatului nu se mai vindeau nicaieri dar statul incaseaza taxe pe tigari, multi bani, li se falfaie lor ca mori de la ele, banul sa iasa, e fix aceeasi poveste ca la pacanele. La modul, daca ei sunt prosti noi nu avem ce le face, macar sa ne imbogatim de pe urma lor.

| Frank51 a răspuns:

Matrixul este de vină, dă în judecată statul că ți s-a făcut rău de la poza, s-ar putea să câștigi (tot ce am spus mai devreme este parodie și trebuie tratată că atare.).

| NLS a răspuns:

PENTRU CA fumatul produce acele boli
(chiar daca nu toate ajung sa arate atat de ingrozitor. Dar...un vecin si-a scuipat efectiv plamanii dupa 35 de ani de fumat cate 2-3 pachete la zi), si pentru ca fumatorii, sau mai degraba familiile lor, sa nu dea fiecare in judecata OMS sau alte Institutii, sunt obligati sa le puna.
Fumatorul e obligat sa cunoasca ce se poate intampla. Ce s-ar putea intampla, deoarece fiecare persoana are sistemul imunitar diferit - unii sunt mai rezistenti, altii mai putin la factori nocivi.

La urma urmei, acele poze sunt in general subiect de distractie, lumea s-a obisnuit cu ele.
Si sunt un stimulent destul de bun sa nu se mai apuce si mai multa lume de fumat.

Banc:
Intra unul in magazin si cere un pachet de tigari.
Dupa ce iese cu el afara realizeaza ca scrie mare pe el: "Fumatul duce la impotenta".
Sta putin pe ganduri, stramba din nas, se intoarce mahnit in magazin si o intreaba pe vanzatoare:
"– Nu va suparati, da' din alea cu cancer nu mai aveti?"

| LaviniuA explică (pentru NLS):

Naspa banc. Pai ala voia si cu aia-n c*r si cu sufletul in rai laughing

| gabicoo a răspuns:

Și ce ai vrea să fie?
Fete îmbrăcate sumar sub care sa scrie: "Fumatul ucide"?

| alina2k18 a răspuns:

laughing
Cumpara-ti o tabachera smechera in care introduci pachetulwinking

| ReddY25 a răspuns:

Ca sa te lasi de fumat

| Sophieka a răspuns:

Ma bucur sa vad ca, constientizezi ceea ce se vrea...Si sa realizam cat de tembeli (ca sa nu pronunt alte cuvinte) pot fi cei care aleg sa cumpere prostiile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Susțin ceea ce a spus userul Drimmero. happy Îl doare pe stat de tot. GOD! Statul este peste tot, în spatele a tot. De la droguri/țigări/alcool/prostituție și tot.

Dar din păcate, tot statul este cel care este ipocrit și vrea redresare sau dacă nu redresare măcar ameliorare, pune poze acolo, ca să-ți arate că aia e rău, chipurile fac conștientizări și avertizări, apoi te înebunesc ca să dai bani la psihologi/psihiatrii/vraci și să iei chiar pastile ca să te lași, să-ți dorești vindecarea, dacă nu te lași, oricum nu-i bai pentru ei, că trebuie să iei pastile și tratamente pentru plămâni și să plătești consultații într-un final.

| qathaliyn a răspuns (pentru anonim_4396):

"Statul, exact ca verbul (a sta) a nu face nimic" - Nimeni Altu

Ei bine, noi constituim statul mai mult sau mai puțin, într-un fel sau altul. Iar dacă noi nu luăm atitudine, și stăm, atunci nu putem avea așteptări de la stat. Să fim serioși, ai ieșit tu sau eu vreodată în stradă cu pancarde pe care scrie STOP FUMATULUI? Nu. Deci, statul nu face nimic.

Ar trebuii să luăm atitudine. Oricât de mult spunem că "nu avem timp", oh, de fapt de multe ori avem timp, doar că preferăm să stăm.

Vom putea noi deci spune: "Stăm pentru că noi nu fumăm, deci pe noi nu ne interesează".

Nu putem, pentru că dacă nu fumăm noi, există riscul de a avea copii, nepoți sau strănepoți care să fumeze.

Dar preferăm să stăm în loc să facem o acțiune pentru viitorul îndepărtat, și dăm vina pe stat.

Măcar pe TPU să le spunem unora să se lase laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru qathaliyn):

Îmi place teoria pe care o susții happy
Aia e întipărită și în mințișoara mea și mă înfioară cum de tot noi ne înjurăm ca proștii pe ai noștri. happy

"Statul suntem tot noi!"

Mare dreptate ai. happy

Noi în loc să luăm atitudini, să găsim soluții și să le și aplicăm, că statul ăsta și societatea e ca dieta de slăbit uneori, toți știm cum să slăbim, la dracu, dar niciunul nu aplică, pe aplicat suntem praf din păcate, poporașul nostru român. happy

Și cât de ieșit cu pancarda, eu una am observat că s-a mai ieșit, dar sincer nu s-a întâmplat nimic sau prea puțin de nici nu se observa. Eu sper să nu sun a Ceaușescu acum, dar observ de la fașă, de la școală de la mine și de la elevii mei că deși facem de dimineață până seara conștientizări despre bullying, el este în creștere din păcate și aș aplica gen regula asta peste tot happy cu cât conștientizarea crește, ca să rămân pe țigări, cu cât pe ele se pun tot mai multe poze sugestive și chiar și la tv se prezintă reclame în care fumatul dăunează, cu toate acestea lumea o consumă tot mai mult. E dacă vrei ca atunci când spui copilului să nu mai facă aia, și el mai pornit o va face happy cam așa văd situația și cu conștientizările astea, apă de ploaie.

Aș spune că totul ar trebui să fie mai drastic, nu zic nici să ne întoarcem în comunism, dar nici să interpretăm eronat democrația. Și din păcate de la 2000 încoace, pe atunci avem eu 5 ani, dar tot înțelegeam câte ceva, iar ceea ce am înțeles din 2000 până în 2023 e că totul s-a dus dracu și mergem în decăderi, în loc de progrese. Decăderi în plăceri, decăderi de moralitate, decăderi de normalitate, decăderi ecologice, decăderi de toate spețele și eu zic că ăsta e abia începutul la o viață din ce în ce mai amară și decăzută.

| qathaliyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Putem spune că totul a început în trecut, pe vremuri, când țigările nu erau privite așa de rău deoarece oamenii nu conștientizau. Nu era atât de evoluată medicina, și nici oamenii nu mergeau la școală.

Acest lucru (de mai sus), a format un CICLU.

Iar un ciclu, este un obicei. Un lucru care este rău, dar, deoarece a fost făcut atât de mult, acum este făcut din instict. De exemplu, prima dată aprinde țigara, iar după 3 fumuri își spune în gând: "Când am mai aprins-o și pe asta? Spusesem că mă las! Iar am uitat că voiam să mă las! Am aprins-o fără să-mi dau seama. Eh, acum o fumez dacă tot am aprins-o".

Aici se potrivește vorba aceea din strămoși "Păcatul este în noi deja".

Acesta este un CICLU. Este ceva, ce înainte o făceam deoarece eram inconștienți. Acum am devenit conștienți, însă a rămas în noi acel obicei.

Și când spun oamenii de demult, mă refer la anii 1800-2000 maxim. Când oamenii nu prea pare că erau atât de conștienți despre fumat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru qathaliyn):

Conștienți nu erau atunci, dar de fumat, fumau și ăia de la 1700, 1800 chiar și mai în trecut happy sau așa ne arată Netflix prin filme de epocă, unde ăia trag din trabucuri. Doar că atunci nu exista media și văzutul/auzitul ăsta atât, ca azi. happy

| qathaliyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Și ce părere ai de faptul că, deși tu nu fumezi, există riscul să ai copii, nepoți sau strănepoți care să fumeze?

Tu cum vei acționa în acest caz? Vei acționa?

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Nu stiu nici eu, dar cand ma uit la un pachet din ala ma apuca greata

| qathaliyn a răspuns:

Lol. Nu bagă nimeni frica în nimeni. Din contră, mă întristează foarte mult faptul că gândirea ta este atât de slabă. Probabil ești departe de conștiința și de a realiza realitatea. Țigările sunt o problemă mare în ziua de azi. Ele provoacă boli foarte puternice și nu mai este vorba de o exagerare, ci este o realitate. De la cancer, la cheaguri de sânge, la plămâni infecți de negrii, la sânge murdar, și creierul este afectat. Totul, dinții, limba, gâtul, ochii, stomacul. Nu mai este o joacă, ci chestiile astea ar trebui eliminate complet din magazine. Chiar sunt de acord cu amenzi pentru consumatori, și pușcarie pentru distribuitori. Încă e prea puțin, încă pozele alea tot nu sunt de ajuns pentru a le deschide ochii și mintea celor care le văd, dar, tot fumează. Trist.