| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele persoane deși se simt și sunt epuizate fizic și psihic, nu pot dormi decât 2 sau 3 ore pe noapte?
Am avut o cunoștiință care din păcate nu mai e printre noi.
Lucra toată ziua dar nu putea dormi mai mult de 2-3 ore pe noapte, căci deși fizic se simțea epuizat, mintea și gândurile îi mergeau continuu.
A întrat în depresie și a început să ia somnifere și antidepresive dar acestea doar i-au grăbit sfârșitul. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| literallythesamebruh a răspuns:

Problemele personale, frica de ceva anume sau senzația de eșec sunt doar câteva din motivele pentru care, indiferent de cât de frânt ai fi, tot nu vei putea avea un somn temeinic. Cel puțin acestea sunt cele pe care eu le-am întâmpinat.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauzele pot fii multiple, de la dereglari hormonale, boli tiroidiene, la boli nervoase (depresii, anxietati, paranoia etc), sau chiar boli ale organelor provocate de ficat sau diabet.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Epuizarea duce si la insomnie. Am trecut prin asta. Ma puneam in pat si in loc sa dorm cele 5 ore disponibile, ma ingrijoram pe cat de obosit voi fi dimineata, ma uitam la ceas... Iar din 5 ore, dormeam maxim doua.
"Secretul" meu este faptul ca sunt calm. Stateam noaptea in pat, cu ochii deschisi, dar ma relaxam. Erau totusi ore de stat intins, tot imi incarcam putin bateriile.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca lucra toata ziua, era in stres, stresul agita creierul si gandurile ii mergeau continuu, de aia, normal ca nu mai adormi.

| Frank51 a răspuns:

Nu cunosc astfel de cazuri.

| oglindasultanului a răspuns:

Unii cand intrebati, nu-mi dau seama ce vreti. Pentru ca in intrebare scrieti impresiile voastre, care sunt total opuse. Persoana nu e epuizata, ci suprasolicitata, ca rezultat al unor amenintari si provocari. Corpul nu se odihneste din cauza mintii, persoana este stresata, si stie ca e asteptata si trebuie sa faca ceva, care nu stie cum si incearca toate caile care-i sunt posibile.

| Nirvanaaa a răspuns:

De la stres. Omul când se streseaza nu poate dormi chiar dacă e foarte obosit. Sau anxietatea mai da lipsa de somn.

| dinaprilie a răspuns:

Cum a murit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Surmenajul a doborât-o. Nu s-a îngrijit de trup, ori dacă nu a avut grijă de ea prin hrană și odihnă, i s-a curmat și viața(sufletul).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa fii sanatos ca sa poti dormi. Daca esti stresat si epuizat nu poti dormi, mai ales daca nu te poti relaxa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cauza gândurilor, probabil medita prea mult într-o direcție continua negativista,probabil se confrunta cu o depresie sau anxietate mascata,de la depresie se întâmplă de obicei acest lucru, depresia cauzează și anxietate și insomnie, dacă depresia sau anxietatea nu sunt bine tratate nici insomnia nu dispare, dar pentru asta trebuie schimbat stilul vieții,tiparul gândirii, alimentația, și gândurile. Probabil ceva o maxima, avea frustrări, neîndepliniri,probleme personale.O persoana sănătoasă, care are un stil de viata healthy nu se confrunta cu asa ceva,ci persoanele care sunt predispuse la Tulburări Mentale, care sunt vulnerabile și sensibile. Nu putem ști cu ce probleme se confrunta, dar în mod cert avea probleme pe care o macină zilnic, și care o depășeau. Probabil nu avea fata de cine sa se deschidă,sa își spună oful, sa închis în ea, și problemele sau acumulat pana s-a umplut paharul. Somniferele se iau pentru o perioada scurta, acestea produc dependenta dacă sunt administrate mai mult decât trebuia, produc multe efecte adverse organismului. Antidepresivele nu fac rău în multe cazuri, dar depresia în schimb poate îngenunchia orice persoana, este o boala foarte grea, nu orice persoana ii poate face fata, nu oricine poate lupta cu o boala atât de crâncenă, depresia + insomnia afectează semnificativ sănătatea ducând la tot felul de probleme medicale pe termen îndelungat.

Depresie avea deja, doar ca nu știa acest lucru, astea sunt simptomele fizice date de depresie, asa se manifesta boala, gândurile sunt produse de boala; boala cauzează neliniște, stres și overthinking.
Persoanele care iau somnifere perioade lungi de timp pot ajunge sa dezvolte o toleranta in fata substantei. Organismul se obisnuieste cu medicamentul, astfel ca sunt necesare doze din ce in ce mai mari pentru obtinerea efectului dorit. Aceasta crestere a dozajului in cazul somniferelor poate fi extrem de periculoasa, intrucat poate conduce la decesul in somn prin sufocare.

Expertii medicali recomanda ca tratamentele cu somnifere sa nu fie administrate pe o perioada mai lunga de 1-2 saptamani. Peste 10 zile de utilizare a somniferelor predispune la efecte secundare si complicatii, unele chiar cu potential letal.
Un studiu publicat in anul 2012 in literatura de specialitate a adus dovezi menite sa ateste faptul ca persoanele care iau in mod regulat somnifere sunt mai predispuse sa moara sau sa dezvolte diverse tipuri de cancer.

Faptul ca nu a luat dozajul potrivit, a luat pe un termen îndelungat și a luat și medicamente,, după ureche " ia grăbit sfârșitul!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Știu cum este ca și eu ma confrunt cu aceeași problema de mulți ani. Recomand persoanelor care se confrunta cu astfel de probleme sa apeleze la un terapeut în loc sa aleagă somniferele, sa își schimbe calitatea vieții.

| TheOverThinker a răspuns (pentru anonim_4396):

. interesante rânduri. poate fi a clue inclusiv pentru o tumoare cerebrală, zic...

| Strwberrs a răspuns:

Mama mea trece prin aceste chestii...Habar nu am de ce dar gandeste-te: sa fii atat de epuizat incat sa nu poti dormi noapte. E TERIBIL!

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Bună! Răspunsul l-ai oferit chiar tu în întrebare. Sunt momente în care problemele ne macină atât de tare încât nu ne putem ordine în gânduri, nu le putem controla. Am trecut și mai trec prin situații de genul. Încerc să mă controlez cât de bine pot pentru ca nu îmi doresc să recurg la tratamente iar pe viitor sa îmi fac mai rău. Am psihicul destul de tare, dacă am dus pana acum, mai pot sa mai duc laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko93 a răspuns:

De ce i-ai dat rudei tale supradoza de somnifere? sper ca ai destula ratiune sa realizzezi ca asa ceva te poate baga la puscarie...

| Valentin260 a răspuns (pentru Saiko93):

Nu a menționat nicăieri că i-a dat ea și nu doar o supradoza poate dăuna ci și medicamentele greșite. Nu toate antidepresivele sunt compatibile

| anonim_4396 explică (pentru Saiko93):

Nu i-am dat eu nicio supradoză.
O parte le-a luat cu prescripție medicală iar o parte "după ureche".

| Saiko93 a răspuns (pentru Valentin260):

Exista 2 chestii clasice din psihologie ce zic asa:

- nu avea de ce sa le ia fara rost daca n-are nici o cauza de natura psihica;

sau

- dansa cunoaste o anumita cauza ( somniferele pe care pisa ca topic mai devreme ) si se simte intr-o oarecare masura vinovata... (parerea mea "eronata")

Concluzia:

Nu am fost acolo sa stim ce s-a intamplat cu adevarat doar ca nu de drag si nici din greseala ai repetat î din i la cuvantul intrat. La prima vedere am spune toti "auu, saracu" doar ca acel cuvant rezoneaza cu " oww, sărăcuţa " de fapt... Daca intelegeti unde bat ( penibil, stiu )...

| gellalbie4ever a răspuns:

Există o afecțiune care împiedică oamenii să doarmă. O capeți în urma unui accident foarte grav sau dintr-o dată genetic probabil?

sunt oameni care nu dorm decât 1-2 ore la câteva zile

.( Există anumite medicamente și exerciții pe care trebuie să le faci)

nu trebuie neapărat să dormi 8 ore trebuie ca somnul pe care-l ai să fie de foarte bună calitate

| youannoyingme a răspuns:

Sunt persoane care au avut probleme în familie, în copilărie sau au suferit foarte mult psihic din anumite motive si de acolo se trag multe dintre aceste efecte care le dăunează, din păcate, şi sănătatea fizică.

| deathdiana a răspuns:

Pot spune ca trec prin aceeasi chestie, mereu ma simt obosita dar dorm cate 4 ore ca mai mult nu pot, nici somnifere sau antidepresive nu iau