| anonim_4396 a întrebat:

De ce uneori imi apar cosuri pe frunte pe spate si pe umeri?
Spuneti-mi va rog un remediu.
Cu ce sa imi dau ca sa imi dispara cele de pe frunte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe fata si frunte, din cauza transpiratiei, amestecata cu impuritatile din aer, care optureaza porii fetei si ii infecteaza, facand posibila aparitia cosurilor (acneei).
Spalatul fete cu apa calda si sapun este obligatorie la venirea acasa, dupa scoala, sau sport, si inainte de culcare.
In ce privesc cosurile de pe spate si umeri, sunt doar de la imbracamintea sinetica, pe care o imbraci.
Purtand 100 % imbracaminte de bumbac sau in, nu se vor mai forma cosuri pe umeri sau spate.
Dusul zilnic, cu apa calda si sapun, este obligatoriu ca si schimbatul hainelor.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cel mai probabil din cauza schimbarilor hormonale. Daca esti adolescent e normal, dar neplacut, stiu.
Am citit ca daca elimini din alimentatie produsele de origine animala scapi de aceasta problema. Poti face un experiment pentru 3-4 luni desi nu ar fi indicat...

| Andra9pk a răspuns:

Eryfluid si supliment de zinc.

| Cannibal a răspuns:

Poate ar fi mai bine să mergi la un dermatolog.

| Star5cream a răspuns:

Incearca zineryt gasesti cu siguranta la farmacie.