| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

De ceva timp am observat ca nu vad la fel de bine cu ochiul drept precum cu cel stang. Cand il inchid pe cel stang si privesc cu cel drept vad oarecum putin neclar la distanta dar si in apropiere(mai mult la distanta decat in apropiere). Si se simte si oarecum diferit ochiul drept. Mentionez ca la frig sau chiar si o briza usoara imi lacrimeaza ambii ochi de parca as planga(uneori doar simt de parca imi vine sa plang si nu curge nimic), plus ca am cam stat des la pc de o vreme incoace... recent am luat pauze de o zi sau doua insa tot la fel. Ce as putea face? Ce vrea sa insemne aceasta problema cu vederea la ochiul drept? Cum as putea scapa de aceasta problema? Ati mai patit careva asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ochii se suprasolicita usor, usturimea si lacrimarea sunt semne ca sunt expusi prea mult si le dauneaza.
A vedea mai bine cu un ochi decat cu celalalt inseamna sa ai amblimiopie. Nu poti stii exact cat de bine sau rau vezi daca nu urmezi un consult de specialitate.

| alina2k18 a răspuns:

Consult la oftalmolog, daca nu vezi bine cu un ochi il fortezi non stop pentru a vedea la fel de bine ca si cu cel sanatos, fara ca tu sa iti dai seama de acest efort.
Referitor cu senzatia de lacrimare la frig si vant te va lamuri medicul mai bine.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Mergi la oftalmolog sa te consulte, cel mai probabil ai nevoie de ochelari.

| ALGator a răspuns:

Nu pc-ul e de vină. Poate îți trebuie ochelari dacă te deranjează. Ochii, ca orice alte organe pereche, nu sunt niciodată la fel.

| Danyel2002 a răspuns:

Și eu la fel, numai că am miopie (cred), nu astigmatism.

| Anonim0204 a răspuns:

Salut, la vant este normal sa iti lacrimeze, iti recomand sa te duci la un Oftaumolog ( probabil o sa iti dea ceva picaturi )
Sanatate multa!