| leluc a întrebat:

De ceva timp au aparut asa zisele "mixuri de plante etnobotanice" care sunt perfect legale, si multi consumatori de marijuana au inlocuit acest drog cu mixurile de plante. Inteleg ca aceste mixuri nu contin THC, dar sunt ele mai putin daunatoare? Sunt la egalitate cu tutunul sau mai rau?
Si cum poti convinge pe cineva sa nu mai fumeze asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In genere, "etno" inseamna "de la tara, din provincie", iar botanic inseamna plante.
Si fanul cosit se poate considera ca "mix etno-botanic".
Depinde ce contin acele pachete!
In rest: placerea si sanatatea lui!

42 răspunsuri:
| leluc explică:

Iar pe site-ul lor, cat si pe ambalaje scrie: "ATENTIE! Produsele nu sunt recomandate consumului uman. Utilizarea lor va apartine in intregime.", dar sunt vandute in magazine pentru fumat.
Bineinteles, nu scrie clar ce contin aceste mixuri...salvie, damiana, obligeana, amanita muscaria etc.

| leluc explică:

D51208 mai putin ma intereseaza efectele lor de moment, si mai mult cele care au loc in timp. Nu mi-ai raspuns la intrebare.

| N538961518 a răspuns:

Sunt prea slabe, aiurea nu stiu...''originalele'' sunt baza.

| alex_5475 a răspuns:

Draga "leleuc" hai sa incep asa...in ziua de azi daca manaci prea sarat mori, daca mananci prea multe grasimi mori daca bei apa mori daca nu bei iar mori...intelegeti odata pentru totdeauna... orice consumi in exces e nociv...sau asa vor cei care se cred mai destepti ca noi oamenii de rand.acum spune-mi si mie te rog ce preferi... un pachet de tigari pe zi(si facand calculul iese ceva de genu 2016 lei la 28 zile)si evident efectul e acelasi sau poate mai rau.cumparand acele produse ednoplant cum sunt ele numite nu numai ca faci economie(ex:500 gr de "smoke"costa 50 lei si ies cam 2 tigari...calculul fal tu pentru 28 zile fumand 4 tigari pe saptamana)dar mai ai si alte satisfactii.nu te contrazice nimeni ca nu sunt daunatoare dar ce nu e in ziua de azi. un sfat totusi pentru a raspunde si la prima intrebare:nu combinati substante cu efect halucinogen cu alcool findca at este si mai daunator sau mai bine zis te "curati"un pic mai repede
2.la egalitate nu vor fi niciodata asta ti-o spun din experienta. din orice punct de vedere vrei.atata doar ca daca le cosumi in exces e posibil sa aiba si alte efecte poate negative. dar daca stai si te gandesti tutun sau iarba "ednoplant"sau ce drog vrei tu de natura ierboasa iti poate provoca aceeasi boala
3. daca ai prieten sau amici care o fac nu incerca findca o sa te izbesti de un refuz... sfatul meu e(tin sa precizez ca nu am mai facut asta niciodata)trage macar odata de curiozitate...nu o sati placa dar vb cu persoanele care consuma de la un nivel cat sde cat mai apropiat...si asa poate ca cineva te va asculta.raspunsul la a treia intrebare mai pe scurt e asa... daca acel cineva a ales sa faca asta inseamna ca a avut un motiv mai exact "i-a placut"si in cazu asta nu ai nici o sansa sa il convingi sa se lase.
efecte in timp...aceleasi ca si la tutun...
si da-mi si mie acel site unde scrie ca nu sunt recomandate oamenilor...ca e vrajeala...laughingii dau lu bunica un kg de "iarba"sa dea la cal sa vedem ce mai face dupa cu el...cititi si voi macar ceva de doamne ajuta...
multumesc si sper sa nu te superi dar sincer incetati cu intrebari de genu asta...anul asta se va sustine mars pentru legalizarea "ierbii"fie ca sunteti sau nu de acord.
cu respect acelasi Alex:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles ca in cantitati mici nu pot face mare rau, dar in cantitati mai mare pot provoca hemoragii interne si probleme la stomac.Parerea mea e ca sunt mult mai daunatoare ca tutunul(pe tutun nu scrie ca nu e destinat consumului uman) si cred ca ar trebui interzise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu consuma. ti-o spun din experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo, copii, ati luat-o razna rau de tot! Ce naiba, nu mai gasiti alte distractii afara de halucinogene? Stati extrem e prost cu imaginatia daca aveti nevoie de astfel de stimuli. Rezultatul va fi ca va prajiti creierele, dar, din moment ce ati recurs la asemenea distractii oricum nu e mare pierdere, n-aveati mare lucru in cap!
Sfatul meu e sa lasati experimentele astea la o parte si sa incercati chestii constructive. Efectul placut al halucinogenului oricum nu tine mult, rezultatul este ca odata ce veti incerca sa va lasati veti cadea in depresie. Faceti, fratilor, ceva constructiv cu viata voastra, simti-ti-va bine cu propria persoana fara "imbunatatiri" din astea tampite. Chiar va simtiti realizati dupa drogurile astea naspa? Sau de fapt problema este ca sunteti nemultumiti de viata voastra? Va ascundeti dupa deget, parerea mea! Felicitari celor care vor deveni adulti responsabili si capabili sa conduca lumea, condoleante celor care isi sinucid putinii neuroni pe care ii mai au! Va pup, si Dumnezeu sa va aiba in paza lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sa ti pierzi prietenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vei cauta pe WIKIPEDIA, caracteristicile fiecarei denumiri de planta continuta in acest mix, vei vedea ca sint foarte toxice, si in combinatie dau fenomene de otravire. Aceste plante sint plante ornamentale, daca le cauti pe rind, iar acesti asa zisi vinzatori de plante etnobotanice, au combinat frunzele acestor plante, alcatuind o adevarata cantitate de otrava.Sint mai rau decit tutunul. Unele contin si THC.EU am cautat pe WIKIPEDIA denumirea unor astfel de plante continute intr-un plic, si m-am ingrozit ce combinatii chimice au fiecare.Pe WIKIPEDIA este si formula chimica. Nu te sfatuiesc sa incerci daca vrei sa mai traiesti.COnsumul regulat,, inseamna ca introduci in organism otrava in mod lent, care in timp cine stie ce efecte va avea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una am incercat. din curiozitate... si nu mi-a placut starile naspa si nu loti nici de proba ca sust niste prosti care iti fac tie rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. THC-ul nu este daunator este anticancerigen, relaxant si somnifer... Intr-adver poate genera paranoia da' tine minte ca iarba nu contine doar THC, ci contine peste 20 de cannabinoizi care echilibreaza situatia.
2. Pai se amesteca cu tutun... ceea ce inseamna ca sunt la fel de daunatoare ca tutunul. Da' cannabinoizii sintetici din ele nu sunt foarte daunatori fiindca sunt asimilati foarte repede de organism, se transforma in substante naturale ale organismului.
3. Nu prea ai cum sa convingi pe cineva sa se opreasca atata timp cat nu o vrea. Tine minte ca singura dependenta pe care o dau este psihica (ca si orice alt lucru care-ti provoaca placere) deci nu le este greu sa se lase, da' oare se merita sa te lasi?
4. Am fumat timp de un an aproape seara de seara si n-am avut probleme nici la nivel fizic, nici psihic, cu ce anume te deranjeaza faptul ca fumeaza? e doar un mijloc de relaxare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu...plantele etno is stropite cu insecticide impotriva sobolanilordar se mai foloseste si amfetaminabig grin de ex la special goldpentru a convinge pe cine sa se lase trebuie sa i faci cinste cu iarba de pe camp laughingsi se lasa de etnobotanice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As niste vrajeli plantele etnobotanice. Sfattt!:Nu consumati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca pot sa conving pe cineva sa nu mai consume droguri ethnobotanice, zicandu-i sa se gandeasca sa binele sau.Pwp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la biserica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa le kumpar? si ed unde?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine spune-mi de unde sa le kumpar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daraga leluc.in principiu aceste plante etnobotanice sunt daunatoare la fel ca si tigarile de rand. unde ai vazut tu pe pachete de tigari ca scrie consumul nu este destinat oamenilor.aceasta este o aberatie.aceste plante etnobotanice sunt "ceaiuri". dar sunt introduse in ele diferite substante halucinogene toate concepute in laboratoare.nu poti convinge pe nimeni sa nu fumeze daca acea persoana nu are o vointa proprie care sa il ajute sa renunte la fumat.PS.nici macar plasturii din farmacii nu te ajuta sa te lasi de fumat. ii cumperi. ii aplici dar totul depinde de constiinta pe care o ai. daca la televizor zice ca te ajuta si tu crezi ca te ajuta.toata chestia asta e ceva legat de mentalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea actuala, d. p. d. v. al acestor plante, se imparte in 2 categori mari si late:
1. Cei care nu au incercat niciodata sau poate o singura data si care nu au obtinut efectele scontate. Aceasta categorie este majoritara in Romania si in lume si care e si cea mai vehementa.
2. Cei care au incercat, stiu ce e aia o senzatie psihotropa, ce e ala un trip adevarat si care sunt minoritari.
Intotdeauna va fi un conflict intre cele 2 categorii pentru ca acest val de consumatori inseamna o schimbare si un dezechilibru intr-un sistem de valori solid si vechi.
Eu am 28 de ani, sunt student an terminal la facultatea de Psihologie si totodata licentiat in Drept. Consum de cativa ani substante care altereaza constiinta si va pot spune din propria experienta ca am trecut prin ambele categorii de oameni. Ambele categorii sunt de inteles cand vine vorba de argumentele pro (cauzei lor). Este adevarat ca aceste substante sunt nocive si cancerigene cum de altfel sunt cartofii prajiti prea tare, painea putin arsa etc. dar exista un anumit grad al nocivitatii. Nu putem sa comparam tigara (ce contine 4000 de substante daunatoare) cu Salvia Divinorum (contine doar 16 substante in total) dar nici efectele (tigara = o foarte usoara stare de euforie la inceput pe cand Salvia Divinorum = printre cele mai halucinogene si psihotrope plante cunoscute)
Ca argument pentru prima categorie, consumul unei astfel de tigari (cu plante etnobotanice) de catre un minor creaza o dezvoltare debila (neconforma cu capacitatile) o crestere a copilului anormala.
Razboiul acesta intre autoritati si producatori se va rezolva, cred eu, doar prin implementarea si respectarea cu sfintenie a unei varste (sa zicem 21 de ani) mnime de consum (fara exceptie si puternic controlata).
Pe final, ca sa iti raspund complet leluc, plantele etnobotanice sunt 100% daunatoare persoanelor sub 20 de ani si partial daunatoare persoanelor peste aceasta varsta (cum e daunator si alcool in exces, cafeaua in exces etc.) consumate in exces.
Acum intreb eu, de ce ai incerca sa convingi o persoana matura, normala si sanatoasa sa nu mai consume substante care altereaza constiinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu consumati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff am fumat iarba multa vreme si sunt perfect sanatos dude nu fuma spice. e pierdere de bani si timp
. nu face dacat sa-ti lase gust prost in gura si sa-ti dea o ametzeala nasoala, vorba mea own grown under the sun...bless the flowers ...bless the weed

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal bie 10 zile si apoi nu mai simti nevoea consumator asa am reusit sa ma las

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste plante pot spune ca nu sunt daunatoare! decat psihic, nu pot spune ca eu nu am fumat. Cunosc multe persoane care sunt tripate pe ele, si iti trebuie decat un avant de 2 ani ca sa poti vedea un efect al lor mintal si depresiv!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drogurile nu sunt pentru toti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O singura data am tras dintr-o tigare din plante, cateva fumuri, vreo 5 si dupa vreo 10 minute imi simteam inima in gat, batea foarte tare, foarte repede, imi era foame dintr-o data, in acelasi timp rau si inghiteam foarte des de frica sa nu imi iasa inima pe gura. a fost groaznic, am crezut ca mor atunci, nici macar nu am tras mult, nu am baut alcool, se invartea totul cu mine, imi venea sa rad, dar sa si plang, si nu aveam aer, dar inima o simteam in gat, simteam cum bate, nu am sa uit vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste plante le distrug viata si pot cauza chiar moartea. copii aveti grija

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mult mai daunatoare decat marijuana si nu cred ca poti convinge pe nimeni sa nu mai consume, mai ales daca acea persoana a devenit dependenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ii zici si il covingi pe persoana ca acele droguri fac rau sa din cauza lor poti muri.SI daca nu merge ia-ti o batista si incepi sa plangi, bine nu chiar de acum, dar zic sa strangi bani si sa-ti cumperi pentru un accident! Daca este prietenul tau ar fi trebuit sa-ti iei de acum in pachet de servetele umede asa ca sa fii pregatita.Si sa stii ca sunt cam la fel dar sa stii ca sunt mai puternice decat tutunul sau alcolul. Pa dar tu nai stiut ce proasta esti proasto si sa stii de acum cum o cheama pe sora te daca ai vreo una. Sa sti sa ne intalnim in parc, si cine stie poate te iau pe tine acasa pentru o tura de sex o da.