| Jonathan a întrebat:

De ceva timp fac aceste exercitii pentru umeri si triceps la sala :
1. http://www.bodybuilding.com/......lder-press
2.http://fitclub.ro/......ere-sezand

Vreau sa stiu daca unul dintre aceste exercitii imi poate stopa sau incetini cresterea.

Acum am 1.70 la 14 ani, as vrea sa cresc pana la 1.85, exista vreo modalitate sigura prin care pot ajunge la inaltimea asta (in afara de baschet sau volei, sunt dispus sa fac inot)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Salut Nu. Nu-ti poate incetini cresterea. Ca sa mai cresti trebuie sa faci tractiuni, in pozitie culcat, cu bretele intinse iar picioarele sa fie prinse fix, fara a avea posibilitatea de a le ridica. Acesta este singurul exercitiu, la sala pentru crestere. Dar, Tot cea ce este impins, lucreaza pieptul. Tot cea ce este tras, lucreaza dorsalul, spatele. Asta luat ca general. Atunci, ori ce tractiune la bara, sau la un copac, ajuta cresterea, cu conditia, ca picioarele sa fie fixe. In Japonia, in fiecare dimineata, lumea se aduna in parcuri, si stau atarnati de copaci, cat mai mult timp. Nu numai pentru crestere, dar ajuta la multe altele. In rest, bazin baschet, volei ajuta, dar prea putin, iar daca faci, trebuie sa faci o perioada lunga de timp ca sa se vada. Pa

2 răspunsuri:
| stefanel11 a răspuns:

Ehehe te-am luat un pic. am 1, 76 si abia in oct. fac 12 ani.Eu am facut inot(5/6) si baschet(8/9 luni)...acum ma axez pe scoala si ma inalt in vacanta...Baschetul e mai bun dar nu accelereaza prea mult cresterea.Si stai linistit ca treci de 1. 85