| zandra a întrebat:

De ceva timp imi este foarte greu sa adorm. Nu stiu daca chiar sufar de insomnie, insa am incercat cateva trucuri cu chestii naturale, dar nu prea functioneaza. Corpul meu se opune total. Ce sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Depinde de la ce ti se trage. Ar putea fi prea cald, prea mult zgomot. Ar putea fi de vina stesul, anxietatea sau depresia (comorbiditati, ca e un cuvant la moda). Sau ti-ai dat peste cap ritmul.

Episoadele acute de insomnie sunt cauzate de obicei de o schimbare in viata. Dar depinde ce inseamna "de ceva timp". Daca ai probleme cel putin de 3 ori / saptamana de vreo 3 luni e vorba de insomnie cronica.

Daca ti-ai dat ritmul peste cap trezeste-te mai devreme si nu mai dormi ziua. Seara poate ajuta un pahar cu vin sau o bere - dar nu e nevoie sa te faci crita.

Metode de tipul numaratul oilor sunt la fel de bune. Le poti combina cu imagerie (auto)dirijata si cu presopunctura.

Te poti concentra pe respiratie si sa numeri de fiecare data cand inspiri si expiri, din ce in ce mai relaxat.

Imageria dirijata: de exemplu, cu ochii inchisi te imaginezi patrunzand intr-un loc linistit, relaxant, cu un lac magic in care intri incet si iti relaxeaza pe rand fiecare parte a corpului.

Presopunctura se face prin masaj de dispersie (atingere usoara si miscare circulara in sens invers al acelor de ceas) pe partea plantara (talpa) a degetelor mari de la picioare.

Acupunctura este un remediu excelent pentru insomnii si da rezultate din prima zi. Dupa diagnostic medicul poate recomanda si gimnastica de relaxare potrivita si combinatia potrivita de ceaiuri.

| Mmn a răspuns:

Ziua fa activitati, plimbari..practic oboseste-te si inainte de culcare nu sta mult la tv sau cu telefonul.