| Girly97 a întrebat:

De ceva timp strănut cam des în timp ce sunt la serviciu și produc gheme de iută iar când fac curat cu celelalte colege îmi vine să tușesc cam mult, însă nu am probleme cu respirația. De la ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil ai C19 - testeazate

| lpavel a răspuns:

Nu ai nimic, nu mai fi asa speriata!

| Digikey a răspuns:

Probabil ai plamanii plini de scame microscopice de iuta.
Acum cred ca apreciezi mai mult postul de traducatoare.

| Girly97 explică (pentru Digikey):

Cu siguranta dar firma respectiva avea probleme si nu a mai putut sa ma pastreze.

| anonimg a răspuns:

Un om care stranuta nu inseamna ca este bolnav.
Simptomele coronavirului sunt:
Febră (>38° C), frisoane, mialgii, tuse uscată, dispnee și deteriorarea severă a funcției respiratorii (detresă respiratorie).[24]
Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Coronavirus

"Pacientii infectati pot experimenta febra (cel putin 38 de grade Celsius), tuse seaca, fatigabilitate si dificultati de respiratie."
Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/......rusi_18274

| Girly97 explică (pentru anonimg):

Usurel, nu spuneam nimic de coronavirus. Inafara de stranut si tuse ma simt bine, nu am febra sau dificultati de respiratie!

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Nu sunt doctor, sa iti pot spune ce este exact, de aceea iti zic sincer ca ar trebui sa mergi la medicul de familie, sa ii explici situatia cu care te confrunti si el va sti incotro sa te indrume, ce trebuie facut.
La o prima vedere poate fi o alergie la mediul in care in lucrez. Dar, ca sa nu fie mai grav, apeleaza totusi la doctor.
Multa sanatate!

| Irinelp a răspuns:

Ce muncești? poate ai doar o alergie la anumite produse de curățenie sau la praf, fă-ți un test de alergie.