| nothingveryspecial a întrebat:

De ceva vreme am ceva legat de respiratie. Am observat ca mi-e greu sa respir iar daca nu ma fortez sa trag aer in piept, respiratie mea este atat de inceata si putina incat uit ca mai respir. Precizez ca n-am avut niciodata pneumonie sau alte infectii la plamani. Chiar si cand ma racesc, niciodata nu tusesc( ceea ce e bine). Dar totusi, mi-e greu sa respir si simt ca am nevoie de mai mult aer si nu pot sa-l iau. Mi s-ar parea chiar ciudat sa am ceva la inima, din moment ce am doar 15 ani. (Precizez ca bunica mea a murit de inima, nu-mi amintesc exact boala). Astept raspunsuri...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Uiti ca mai respiri? Asta nu este o problema, daca ai fi astmatica sau ai fi avut intr-adevar probleme cu plamanii sau inima, atunci nu ai fi putut uita ca respiri.
Pentru sanatate in general este bine sa faci un sport, acest lucru iti va antrena si plamanii. Cel mai bun in acest caz ar fi inotul, avand un impact mai mare asupra respiratiei.
In multe cazuri cand esti racita este bine ca nu tusesti, ca numai se irita mai tare mucoasa de pe caile respiratorii, dar cand secretiile sunt ambundente atunci este mai bine ca acestea sa fie eliminate.

| ღNameღ a răspuns:

Poate fi o problema din generatie,ca bunica ta, eu cred ca nu e grav asa ca nu te speria, poate ai astm

| Trinitygen a răspuns:

Du-te la doctor de urgenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cât te vei axa mai mult pe asta, cu atât vei simți mai profund

| uirebitpunctro a răspuns:

Insuficienta ta respiratorie la 15 ani nu poate avea legatura cu inima. Probabil suferi de o forma usoara de astm.
Niste analize de sange sunt primul pas. Al doilea este sa mergi cu ele la un doctor pneumolog ca sa ti le interpreteze. Nu lasa nebagata in seama o astfel de chestiune intrucat se poate agrava in timp. Succes si nu amana de la o zi la alta.