| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme am momente când îmi simt urechea dreaptă că bubuie. Astăzi o simt tot mai des, chiar și acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai făcut puseu de tensiune, ai cred probleme cu tensiunea. Consulta urgent un orelist și medic cardiolog, te confrunți cu TINITUS.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Așa grav? Nu m-am confruntat până acum cu ceva ce să mă ducă la doctor. Dar o să mă interesez. Ce fel de tensiune, de unde provine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa grav? Pai și mie mi-o apărut tinitusul brusc! Îmi țiuie urechea on & on laughing dar m-am obișnuit și nu am acordat atenție, dacă acordam atenție creierul îl percepea ca pe un pericol., poate fi vorba de activitate fizica, emotii, pozitia corpului, alimentatie (in special sarea si aportul de alcool au acest efect) si lipsa somnului.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, dar nu alcool nici pe de parte! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tinitus nu este grav. "Este o afecțiune domneasca" happy
Dar, hai sa așteptăm pana îți confirma medicul orelist, fa ți o audiograma.
Multă sănătate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lasa ca nici eu nu consum alcool laughing
E suficient sa te confrunți cu una din cele mentionate de mine, anxietatea de regula declanșează probleme cu tensiunea, și tinitusul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa îți țiuie urechea ca să ai tinitus. Tinitus se manifesta sub mai multe forme, implicit cea menționată de tine, pocnituri, pulsații, clinchet de clopoței, vajait, fasnet, și multe altele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer sunt atât de tuta că nu știu dacă mă confrunt cu una dintre ele, înafara de alcool. Pe scurt nu știu ce efecte au ele mai ezact. laughing Dar lăsă, vă mulțumesc tuturor, o să caut și o să mă interesez.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tinitusul are cel puțin 15 cauze, nu e necesar sa se "declanseze" neapărat de la cele de sus menționate de mine. Poți avea o problema de care nu ști, și tinitus nu este o boală, o cauza, este un,, efect ", adică un simptom al altei afecțiuni. Sunt destule de care nu ști și sa" declanșeze " tinitusul. Nu are rost sa menționez care sunt, mai bine așteptăm să vedem cum va fi zilele următoare, eu rar ma înșel, este tinitus.
Urează-mi o seara faina și dă-mi un pup happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa speram ca nu va mai persista și ca nu e tinitus.
Îți dau eu pup kiss
Și seara faina!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu știu să dau pup happy. Îți mulțumesc mult! Și eu sper să fie bine. O seară plăcută ție și celorlalți!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Înțeleg. "Suferi de boala femeii neiubite".
Îți țin pumnii oricum big grin
Sa ne auzim cu bine happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O doamne! Eu mă refeream in special pentru faptul că nu știu să formez acel emoji eu știu să le scriu doar pe astea : happy, laughing. În plus abia voi împlini 19 ani nu sunt femeie ce trebuie iubită. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vai de mesajele scrise. Din ele se pot înțelege tot felul de lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am spus-o sub forma de gluma mai, off off. Ești o fata ce trebuie iubita! Toți avem nevoie de iubire.
Scuzele sunt acceptate laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lasa, recunoaște ca ți am dat o stare buna laughing
De obicei sunt foarte serios, nu știu, am simțit nevoia sa te binedispun. Niciodată sa nu ții cont de ce spun /cred alții, și nici sa fi influențata de părerea celor din jur. Pararea lor îți poate distruge viata, viitorul. Fericirea depinde de alegerile tale, nu de pararea celor din jur, ei niciodată nu vor ști ce iubești tu cu adevărat, ce sentimente ai, ca esyi fericita în acel moment, sunt momente când părerile sunt proiectate ca să îți saboteze propriile acțiuni, care ele îți pot decide viitorul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eeee, laughing, o vai! Mersi că mi le-au accepta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Npc draga. Ai grija de tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da mai bine dispus recunosc! Îți mulțumesc pentru consolarehappy!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e necesar să fi întotdeauna serios. E bine să mai și glumim, ai ales asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa fi iubita happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Noapte buna!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mno fain. Odată "binedispun" și eu pe cineva și sunt trimis la nani nani rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuze! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing
Esti micuța. Te iert.
Și mie mi ai transmis o stare ok laughing
O seara plăcută. Gata nu mai da feed-back ca ma' îndrăgostesc ' rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok oklaughing Am grijă să nu se întâmple.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa, bravo. Becks, cei al tău e al tău.

38 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Urechea nu urechia, ai otită sau dop de ceara

| relian a răspuns:

Mergi la cineva sa te vada, doctor, dar unu ce se pricepe.Nu lasa pe nimeni sa iti faca spalaturi la urechi,sau mai stiu eu ce rahaturi.
Doara sa te verifice,se uita cu o chestie sa vada daca ai ceara,ori ai putea avea infectie.
Deci cel mai indicat sa mergi sa faci un control.
De tinitus ce spune ceva aici,bate campii,nu vad ce legatura sa aiba tinitus cu cardiologia sau tensiunea.
Deci raspunsul ala ce l-ai dat castigatir este gresit total.

Tinitus este atunci cand auzi zgomote si cand nu sunt zgomote, daca intelegi ce zic.
Daca ai tinitus atunci ramai asa, dar sa stii mai intai ce ai. Tinitus nu are rezolvare, stai asa, daca trece dupa max un an ai noroc, daca nu trece in 8 luni la un an,asa vei ramane mereu.

Tinitus nu are absolut nici o legatura cu tensiunea,nici cu cardiologia nici cu altceva.
Pur si simplu nervii aia sau senzorii aia auditivi, aia care trimit semnalale sonore la creier o iau razna, incepe sa trimita si semnale false, adica de la ei fara sa le receptioneze din exterior.
Asta e tinitus nu cardiologie nu peste prajit.

Cauta si tu cei tinitus si o sa vezi ca zic bine, nu ce spune altul cardiologie rahat pansat.
Deci de ai tinitus nu te mai duce pe nicaeri sa incerci sa rezolvi, este pierdere de timp si bani irositi.Indiferent ce vei face nu vei rezolva absolut nimic, asta daca ai tinitus.

Inca ceva, nu se spune urechie laughing se spune ureche ok? E bun bafta si du-te la control.

| Lukasssz a răspuns:

Repejor la doctor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți mulțumesc, dar nu am mai fost la medic de când mi-am făcut vaccinul la 15 ani. Nu îmi este de fel să mă duc acolo mai ales cu pandemia. Pentru ei orice răceală e covid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru că mi-ați răspuns și vă implicați, apreciez mult!

| Comunity a răspuns:

Bună. Orice problemă de sănătate, oricât de mică e ea nu trebuie lăsată. Te rog să mergi cât de repede poți la un doctor specializat pe ORL. Dacă îți este frică de virusul ăsta şi îți faci griji ia şi fă o programare la un cabinet particular cu trimitere de la medicul de familie sau roagă pe cineva din familie să facă pentru tine, iar dacă simți că nu mai poți mergi în urgențe oricat de mare îți este frica de Covid. Aici nu o sa găseşti soluția sau alinarea. Poate sa fie o problema a urechii care nu a fost tratata mai demult sau o veche raceală sau poate te-a tras curentul. Orice ar fi te rog sa nu mai laşi şi să mergi la doctor. Mergi cu un prieten sau cineva din familie, o sa fie mult mai bine aşa.

| anonim_4396 explică (pentru Comunity):

Mulțumesc mult pentru sfaturi! Nu îmi este frică de covid și de nimic, dar familia mea se ferește de restricții. De purtatul măștii de test și de cel mai rău de vaccin, suntem împotriva.

| Comunity a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă vrei să vorbim mai multe sau ai nevoie de un sfat poți să îmi scrii în privat chiar acum sau oricand.
Nu ezita.

| anonim_4396 explică (pentru Comunity):

Nu ăsta e singura mea problema, aș vrut să știu cum să o remediez. Deocamdată sunt obosita de la o săptămână întreagă de învățat pentru școală în fiecare zi. Și răcită de sezon. Atât. Mulțumesc!

| Forneticugem a răspuns:

Medic!

Medicul de familie ar trebuie sa mergi săi spui ce ai ce tise întâmpla și afli adevarul