lolita
| lolita a întrebat:

De craciun ne-am facut cadou un wii sports, cu entuziasmul pe care l-am avut in prima zi am jucat vreo patru ore tenis, golf, popice etc. a doua zi m-am trezit cu o febra musculara de nedescris, iubitul meu m-a indemnat sa joc si ziua urmatoare ca sa-mi treaca. Intrebarea este : exista vreaun remediu NATURAL sa-mi treaca durerea asta insuportabila? nu pot dormi noaptea, ma dor bratele si spatele. Mentionez ca medicul meu este in concediu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si ciocolata, are zahar mult si ajuta muschiul sa metabolizeze acidul lactic. As mai adauga ceai verde, ca e diuretic si te ajuta sa elimini toxinele.

| Ioana1984 a răspuns:

Buna, eu cand patesc asa ceva e din cauza ca fac miscare prea putina si cand fac nu ma opresc pana la un numar de exercitii, dupa ma dor muschii si pe mine, mai ales cei de la burta.Eu de obicei mai ma frectinoez cu alcool sanitar, si-mi trece, asa imi relaxex muschii ca sunt prea incordati de la mult efort facut de o data.Prietenul tau are dreptate miscare mai trebuie facuta si in urmatoarele zile, o sa-ti fie greu ca te mai dor muschii, dar totusi fa, mai putin dar nu te lasa.Bafta si distractie placuta la amandoi.

Shin
| Shin a răspuns:

Aspirina, lapte, apa minerala, baie cat mai fierbinte. De asemenea si miscarea o sa te ajute, absorbind mai usor acidul lactic din muschi.
Numai bine, Shinwinking

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Cumpara de la farmacie Aspirina de la Bayer, este foarte buna pentur febra musculara.
Multa sanatate.

| Spintecatorul a răspuns:

Am avut aceeasi problema ca si tine acum cateva saptamani cand m-am apucat iarasi de sala. In a doua zi nu imi mai puteam misca mainile, dar cineva mi-a sugerat sa beau apa cu zahar, care nu si-a prea facut efectul. Nu iti face probleme, febra musculara va trece in maxim 3 zile.

| alexxaz a răspuns:

Febra musculara trece tot cu miscare, chiar daca este foarte greu sa te mai misti acum. Alta daca cand facu multa miscare si simti ca ai face febra musculara, i-a inainte de culcare o aspirina, si ai sa vezi ca nu vei mai simtiacelasi disconfort mare.

| Magic a răspuns:

Are dreptate, febra musculara trece tot prin acelasi mod prin care s-a produs.Am patit-o si eu, si intr-adevar mi-a trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea, ar ajuta aspirina dar in mica masura. In alta ordine de idei, mie-mi place febra musculara si de asemenea, cind merg cu cursiera, imi place sa urc si sa cobor un deal pina incep sa ma doara muschii picioarelor de oboseala happy tongue