| ILied a întrebat:

De doi ani imi apare un puroi la degetul mare la unghe la piciorul drept. Dece si cum pot scapa de el? Mentionez ca ma doare foarte rau daca il ating sau cand alerg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

E o infectie si apare din cauza taiatului unghiilor.Incearca sa lasi unghia mai lunga sa o faci mai patrata(sa nu intri in colt). Si poti sa iti pui betadina in fiecare zi. Daca tot nu trece te poti duce la un doctor dermatolog pana nu se face mai rau.Si eu am avut si intr'un final mi s-a incarnat unghia(si mai bine nu iti zic prin cate am trecut prin asta). Daca esti din Bucuresti iti recomand un doctor foarte bun.Are salonul pe Mihai Bravu(numai stiu exact unde dar sigur il gasesti si pe net). Cel mai bine sa te tratezi la timp.Acum acasa poti sa iti pui betadina si odata la 3-4 zile sa iti tii picioarele in apa cu bicarbonat cate o jumate de ora.Si cand creste unghia prea mult te poti duce la o pedichiurista buna.Si cum ti'am mai zis, daca nu iti trece cel mai bine du-te la doctor sa iti scoata infectia. Sper ca te'am ajuat:* si succes!

4 răspunsuri:
| andreeeeeeeea a răspuns:

Pentru ca ai colturile de la unghie netaiate, sau nu sunt taiate bine, daca mai continui asa o sa ajungi fara ea, du`te la o pedichiura si rezolva acolo!

| oana_4978 a răspuns:

Pai nu prea stiu ce sa zic ti-as spune cateva leacuri babesti dar nu iti garantez ca o sa funcioneze si la tine.Fierbi un pic de apa si inmoi din cand in cand fara frica degetul timp de cateva minute, calesti o felie de ceapa si o prinzi cu bandaj de deget tinand-o cateva ore. Dar dupa cum ti-am mai spus astea sunt doar niste leacuri babesti. Cel mai bine ar fi sa te duci la un medic sa te consulte.Cu siguranta o sa iti dea ceva antibiotic, vezi tu ce iti mai spune suplimentar.

| oana_4978 a răspuns:

Pai nu prea stiu ce sa zic. ti-as spune cateva leacuri babesti dar nu garantez ca o sa funcioneze: fierbi putina apa si fara frica inmoi degetul timp de cateva minute cu repetitie, calesti o felie de ceapa si o legi cu bandaj de partea cu pricina. dar dupa cum ti-am spus nu siu daca o sa funcioneze. cel mai bine ar fi sa te consulte un medic.sigur iti va prescrie antibiotice si o sa iti mai dea cateva informatii suplimentare, bafta

| dracusoru24 a răspuns:

Ceea ce ai tu la deget este o infectie, este normal sa te doara. Se intampla frecvent asta la degetul mare atunci cand iti tai unghia. Acum doi ani cand tiái taiat unghia ai lasat un colt de unghie in radacinat. Acel colt a fost ïnconjurat de carnea din jur provocand o infectie la luat drept corp strain iar organismul a reactionat. Daca ar fi fost de cateva zile nu teás sfatui sa mergi la doctor dar tinand cont de vechime ar trebui sa te duci la un medic sa te incizeze. Ai putea inainte de asta sa urmezi un tratament de antibiotic cu oxacilina 500mg, ti se da fara reteta, asta pentru a trage cat de cat din infectie, dupa care poti merge la doctor. O sa-ti faca o anestezie locala proababil iar apoi o sa faca o taietura mica pentru a scoate acel colt.
Good luck