| anonim_4396 a întrebat:

De doua saptamani am degetul mic de la mana umflat si nu vrea sa treaca. Ce sa i fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Trumpinator a răspuns:

Diclofenac. A patit si un prieten, i-a trecut in vreo 1-2 luni. A tot dat cu Diclofenac, si nu l-a folosit. Trebuie doar sa-l misti, dar nu sa-l fortezi

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Sunt semn de guta! Sa faci o compresa cu apa in care este dizolvat cu sare amara (sulfat de magneziu)! Se gaseste la farmacie la pliculetele de 60 de grame. Dizolva un pliculet de sare amara la un litru de apa si agitati-le bine si imbibati-le cu o carpa sau bandaj curat cu vata si aplicati-le in jurul degetului mic!

| iurii75 a răspuns:

Îl tai!
Să te adresezi la medic nu ţi-a venit prin minte? Nici un medic nu ţi-ar putea recomanda ceva fără o consultare prealabilă!

| dermdoc a răspuns:

Salut,

Daca degetul este si putin rosu atunci se numeste "dactilita" (https://en.wikipedia.org/wiki/Dactylitis)si poate fi primul semn al multor afectiuni. Consultatia la reumatolog ar trebui sa imprastie misterul si tratamentul prescris de acesta sa reduca edemul degetului. Succes!