| Gabi_Sfetcu_1986 a întrebat:

De fiecare data cand imi intorc capul in partea dreapta se aude o pocnitura din zona gatului, de ce? (mentionez ca nu ma doare deloc iar cand intorc capul in partea stanga nu am nimic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu lua medicamente, ca nu stii ce-i bun pentru situatia ta. Da, gimnastica gatului: zece aplecari a capului spre dreapta, apoi zece spre stanga, zece ininte, apoi zece inapoi si zece rotiri ale capului, cel putin odata pe zi. Si un masaj cu o crema de masaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deși nu este neapărat o situație alarmantă, este necesar să o tratezi corespunzător.

Gimnastica medicală, care include exercițiul de rotire a capului dinspre stânga spre dreapta, poate fi necesară. Acordă timp acestor exerciții, zilnic.

După această încălzire, vei face o ușoară extensie a capului cu rezistența brațelor pentru tonifierea mușchilor cefei.

Îți recomand Artroflex Compus (timp de câteva săptămâni), masarea mușchilor cefei de 2 ori pe zi cu Nifluril Gel și cu Apireven înainte de somn.

O alimentați corectă, dar și odhina sunt necesare pentru remedierea acestei probleme.

Pot apărea astfel de situații și în cazul oboselii, al atrofierii musculare sau al unei lovituri în zona cefei, având ca urmare inflamărea țesuturilor, sau alte probleme cauzate la nivelul Dens Axis și al cervicalei (C1-C3), de aici rezultând și acest disconfort.