| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

De fiecare data (sau in 80%) din cazuri un care incerc sa ma concentrez sa fac treaba cu capul. Adica sa fac o problema spre exemplu. Ma pierd in gaduri, diverse ganduri. Gsnduri care nu au treaba de nicio forma cu ptoblema respectiva. Poate fi asta un moriv de consultant un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DanielPH a răspuns:

Nu esti atent si nu te concentrezi. Nu-i nevoie de un consult. Ai nevoie de exercitiu pe tema auto-controlului. Incearca sa te focusezi pe treaba si lasa telefonul, TV-ul departe. Iti impui sa inveti de ex 3 ore, dupa aia te uiti pe telefon, etc...
Iar cand iti zboara gandul, focuseaza-te rapid la ceea ce faceai.

| animalulferoce a răspuns:

Daca iti pierzi concentratia in diverse lucruri diferite de probleme ganditoare, atunci este posibil sa ai ADHD si tare ma indoiesc ca abia acum aflii de el. Abuzurile de droguri, alcoolul sau tot ce dauneaza ficatului si al creierului poate fi un motiv decisiv pentru concentratia ta.

Daca e doar la probleme, atunci este lipsul exercitiului.

| Popa_George_1996_u2Sd explică (pentru animalulferoce):

Orice lucru as face daca depasesc o anumita perioada de timp, ma pierd in lumea mea.

| animalulferoce a răspuns (pentru Popa_George_1996_u2Sd):

Folosesti calculatorul des (intr-un mod neproductiv) si nu iti pui la exersare mintea cu diferite probleme ganditoare rar spre deloc?

| Popa_George_1996_u2Sd explică (pentru animalulferoce):

Da. dar problemele pe care le rezolv sunt pe calculator

| animalulferoce a răspuns (pentru Popa_George_1996_u2Sd):

Atunci este clar lipsa exercitiului. Nu mai fii ipohondru si exerseaza-ti concentratia. Iti va fi greu cu PC-ul deschis din cauza tuturor activitatilor care te pot distrage, cum ar fi jocurile, dar daca nu ai alta cale (cum ar fi rezolvarea problemelor pe hartie), atunci fa asa.