| Girly97 a întrebat:

De foarte multi ani am inceput sa ma trezesc foarte devreme, pe la 6-7 dimineata, uneori chiar mai devreme desi ma culc pe la ora 22 sau 23. Inainte ma trezeam mai tarziu pe la ora 9 sau 10 si astfel ma bucuram ca dormeam mai mult dimineata. Desi nu m-am simtit niciodata obosita de faptul ca ma trezesc devreme as vrea sa ma pot trezi mai tarziu. Am incercat multe dimineti sa stau mai mult in pat dar nu reusesc deloc sa adorm. Ce medic trebuie vazut pentru o astfel de problema? La 20 ani ar trebui sa fie opusul!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este absolut nici o problema. Dupa ce depasesti adolescenta incepi sa ai nevoie de mai putin somn, la varsta ta, cam 6, 5 ore ar trebui sa iti fie suficiente. Si e foarte bine ca reusesti fara stres sa te trezesti dimineata, asa ai mult mai mult timp de viata. POti citi, invata, face treaba prin casa, te poti plimba, face voluntariat, chiar iti poti lua un job part-time (stiu ca esti inca eleva). Nu e nici o bucurie ca dormi mult, pierzi timp. Ideea este sa dormi cat mai putin fara sa te simti prea obosita.

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Nu mai sunt eleva din luna mai, acum sunt cursanta la o scoala de masaj din Bucuresti iar de la anul voi ajuta oamenii sa isi mentina sanatatea.

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Cred ca eleva are un sens mai general, atata timp cat urmezi o forma de invatamant si nu esti studenta, ramai eleva. Cursanta este un barbarism, a intrat intr-adevar in romana din rusa, in vremea comunistilor, dar eu nu il folosesc

| zăGhost a răspuns:

Somnul tau e in parametri normali. Dormi 7-8, chiar 9 ore uneori. E normal pentru un adult. Copiii au nevoie de mai mult somn. Daca vrei sa te trezesti mai tarziu, culca-te mai tarziu, desi nu e sanatos neaparat obiceiul asta.

| Girly97 explică (pentru zăGhost):

As vrea sa imi schimb obiceiul pentru ca de multe ori s-a intamplat sa trezesc pe altii dimineata devreme din cauza Facebook-ului, eu raspund mereu prima data la mesaje cand le vad si intru in contul meu. Am si pierdut multi prieteni din cauza asta, desi nu stiam ca isi tin Internetul aprins noaptea. De aceea vreau sa imi schimb obiceiul, simt ca fac numai probleme...

| zăGhost a răspuns (pentru Girly97):

Inteleg, totusi, poti sa amani sa le raspunzi, daca crezi ca ii deranjeaza ora. Iar daca nu isi pun telefonul pe silentios, asta nu e problema ta.

| Girly97 explică (pentru zăGhost):

Pana la urma nu sunt eu de vina?

| zăGhost a răspuns (pentru Girly97):

Eu sunt de parere ca daca un om nu vrea sa fie deranjat, isi pune telefonul pe silentios, nu sta si spera sa nu il sune sau sa nu ii scrie cineva. Si eu dorm mult in timpul liber, dar am amici care se trezesc la 7 pentru serviciu si imi scrii atunci pe Facebook. Niciodata nu m-am enervat fiindca mereu il pun pe mut cand dorm sau am treaba. Cunosc si persoane pe care le deranjeaza daca nu le respecti orele de somn. De parca esti dator cuiva sa stii la cat se trezeste. Pe scurt, nu cred ca ai gresit cu nimic.

| ArmywCode a răspuns:

De ce vrei sa dormi mai mult? Pierzi timpul. Multi filosofi/savanti din trecut cautau metode sa doarma cat mai putin si sa lucreze cat mai mult. Ei nu dormeau aproape deloc, isi faceau un program de exemplu se odihneau 20 de minute de 8 ori pe zi. Atat.