| anonim_4396 a întrebat:

De ieri mi-au aparut mancarimi in zona genitala si cateodata arsuri la urinare. M-am spalat in ceai de musetel dar cu toate acestea mancarimile persista.Despre ce credeti ca e vorba? In urma cu o saptamana am luat vreo 4 zile augmentin.Viata sexuala nu mi-am inceput-o. Poate fi vorba si asa despre candidoza? ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte probabil o candidoza. Cadidoza apare cel mai adesea de la consumul de antibiotice, asa ca nu e semnificativ ca nu ti-ai inceput viata sexuala. Nu are cum sa-ti treaca cu ceaiuri sau tratamente dupa ureche. Du-te la un ginecolog, care iti va recolta secretie de pe vulva (fiind virgina) si, in functie de rezultatul analizei de secretie, iti va recomanda tratament.

Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut o candidoza vaginala din cauza antibioticului, ar trebui sa iei un antimicotic pe cale orala( Stamicin de ex.), fa spalaturi locale cu apa calduta in care pui bicarbonat( la 1 l de apa o lingura de bicarbonat), iti va reduce mancarimile si foloseste Clotrimazol unguent, extern. N-ar strica sa dai o raita si pe la medicul de familie.

| deeeeeebora a răspuns:

Eu am candidoza tot din cauza antibioticelor
spala-te cu bicarbonat si iaurt(din iaurt poti pune mai multe linguri)
poti sa te dai cu unguent de galbenele
poti sa folosesti Clotrimazol
poti sa faci spalaturi cu marul lupului
Iti doresc multa ambitie pentru ca de candidoza vei scapa mai greu!

| Bubu a răspuns:

Tot ce apare pe corp vine din interior. Poate esti alergica la ceva.la unele pastile.la ceva ce ai mancat.Sau se poate sa ai o raceala in corp care de abia acum se arata. daca zici ca ai arsuri la urinare sigur esti racita la ovarebig grin du. te cu urocultura(urina) la un cabinet sh de acolo doctorita ta de familie iti va da un tratament daca esti sau nu racita. sau uneori mai apar semne si din sange. ceva poate nu e in regula da nu trebuie sa te sperii ca doar nu e nimic grav. ia. ti sh proba d sange sh d acolo vei afla totul la rezultatul analizelor; p