| break a întrebat:

De la cate luni se poate da la un copil lapte de vaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

@Brigalea dar macar se da! Chiar am mai zis ca o vecina a luat mult mai mult(depinde acum) daca nu lupti nu obtii nimic eu macar dadui o idee
@anonim mai bine dau un raspuns decta sa ma iau de unii ca tine eu am vorbit cu iulybmw3 prin mesaj(privat) si mi-a cerut niste documente care erau in acele link-uri si deci nu are importanta din ce an sunt pentru ca buletinul si certificatul de nastere trebuiesc la astfel de procedee! Mica? Bine ca esti tu mare si destept imi pare rau daca am suparat persoana care a postat acesta intrebare eu nu am vrut decat sa ajut dar vad ca orice pe lumea asta se catalogheaza dupa varsta-am 18 ani si nu mi-e rusine chiar de sunt ''mica''

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De la 1 an daca esti obligat sa-i dai, de la doi ani daca poti (financiar) sa-i dai lapte praf.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, Malvina, dar iti da o cutie de lapte praf pe luna. Daca copilul tau nu o tolereaza, alta nu-ti mai da. Apoi, un copil de 6 luni mananca doua cutii si ceva pe luna, restul il cumperi.

Abh
| Abh a răspuns:

Laptele de vaca administrat copiilor sub 1 an ii predispune la alergii si tulburari digestive pe viitor. Este de preferat ca pana la 1 an, daca mama nu are lapte, sa i se dea sugarului un preparat de lapte praf.

luciana
| luciana a răspuns:

. si mai e ceva : laptele de vaca este prea gras pentru un sugar, deci atentie, el se dilueaza ca sa poata sa fie dat unui sugar, iar proportia diluitiei ti-o va spune medicul de copii. Numai bine si sanatate de fier celui mic ce iti umple acum viata. Toate cele bune, Lucien.

| Malvina24 a răspuns:

Dupa 6 luni stiam si eu insa depinde si de copil, dar mai ales de mama! Eu am baut lapte de vaca de la 6 luni combinat si cu lapte praf(o zi apte de vaca/una lapte parf)EU m-am nascut in 1992 pe cand nu erau atatea metode ca acum de alaptare a bebelusilor! Acum poti da lapte praf-

http://www.farmaciiledona.ro/......brata-I146

Eu a trebuit sa beau laptic de vaca pentru ca mami nu avea lapte in sani si deci trebuia sa ma hraneasca cumva! Nu face nimic de capul tau acre i-ar putea dauna bebelusului, mai intai de toate consulta medicul de familie, va stii exact ce nevoi are micutul/a!

| Malvina24 a răspuns:

@brigaela am vazut ca daca nu ai venit poti lua de la primarie lapte praf, o vecina de-a mea asa a facut, te duci acolo si te pune sa dai niste declaratii ca nu ai pamant, vila masina scumpa, etc etc etc si iti da o cutie mare de lapte praf! Poti incerca nu ai nimic de pierdut! Deci brigaela din punct de vedere financiar se rezolva! Foarte bune sfaturile tale, te apreciez enorm!

| Goblinoid a răspuns:

Pana la varsta de un am este de preferat ca un copil sa fie hranit cu lapte de la mamadeoarece ii sporeste iminitatea si favorizeaza o dezvoltare sanatoasa.

Răspuns utilizator avertizat
| AnaigroeG a răspuns:

6 luni

| BisUltras a răspuns:

Depinde si de organism. 1 an

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei nascuti inainte de 1989 am crescut cu lapte de vaca indoit cu apa si n-am patit nimic, ba din contra =n-avem alergiile si obezitatea celor hraniti cu toate chimicalele.
E foarte important ca laptele sa provina de la o vaca sanatoasa, sa fie bine tratat termic, si manevrat in conditii de maxima igiena.
Pt malvina= nu toate femeile au dreptul sa ia lapte praf gratis, oricum ala dat de primarie e cel mai prost ( din pct de vedere calitativ )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Malvina:cand citezi de pe forumuri cauta sa vezi si data calendaristica a postarilor.Chestiuni din 2004 nu prea mai au legatura cu 2010.
Iar fraze care incep cu "vor fi ","se va face ","s-a propus " n-au nicio valoare.
Esti prea mica pentru raspunsuri la intrebari d-astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Malvina, nu tot ce zboara se manaca!
18 ani? mult, foarte mult. Ia masuri.