| aDEeLAa a întrebat:

De la ce boala iti poate cadea parul la varsta de 25 de ani? (cancer? leucemie? )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți poate cădea și de la administrarea de medicamente, expunerea la un mediu toxic, etc.
Pa, pa.

| vangaelis a răspuns:

De la cancer nu iti cade parul, aceasta pierdere capilara este rezultata in urma tratamentului chimioterapic.
Cauze mai pot fi carente de vitamine, stresul si alte boli autoimune.

| Public22 a răspuns:

De la cancer iti cade parul.

| vangaelis a răspuns (pentru Public22):

Nu este adevarata afirmatia ta. Nu are temei stiintific. De la chimioterapie da, dar cauza directa nu este cancerul.

| Public22 a răspuns (pentru vangaelis):

Da, asa e.

| secretlove2014 a răspuns:

Parul incepe sa ti cada imediat ce ai luat citostaticele nu conteaza varsta, si daca nu iei tratament adica aceste citostatice nu ti cade parul niciodata chiar daca persoana respectiva are cancer

| secretlove2014 a răspuns (pentru secretlove2014):

Si leucemia e tot cancer

| ღβأβأ a răspuns:

Cancer!

| despina17 a răspuns:

Gresit bai oamenilor nu mai speriati fata documentativa inainte parul nu cade nici de la cancer nici de la leucemie parul iti cade de la tratamentul care il faci atunci cand ai cancer sau leucemie adica chimioterapi. parul poate cadea din cauza unor cosmetice sau urmatoarele:Cauzele caderii parului

• Una dintre cauzele frecvente pentru caderea parului o reprezinta o alimentatia defectuoasa sau consumul de alimente sarace in proteine, vitamine si minerale. Cei care tin un regim alimentar foarte strict pentru o perioada indelungata, care au slabit foarte mult intr-un timp foarte scurt sau care sufera de dereglari in alimentatie precum bulimia sau anorexia, sunt supusi unui risc ridicat de pierdere a parului. Anemia (lipsa fierului in organism) sau un deficit de vitamine, nu ii mai permit foliculului sa obtina nutrientii necesari si astfel radacina slabeste si firul de par cade.

• Vegetarienii se pot confrunta cu caderea parului din cauza lipsei de fier din organism generata de lipsa carnii din alimentatie (o sursa importanta de fier).

• Anumite boli precum diabetul sau problemele cu glada tiroida pot provoca schimbari hormonale in organism care determina caderea parului. In cazul femeilor, sindromul ovarelor polichistice poate fi cauza fie a pierderii parului, fie a aparitiei acestuia in zone nedorite precum fata sau mainile.

• Medicamentele sau tratamentele au drept efect secundar piederea parului. Dintre acestea, cel mai devastator efect il au citostaticele, folosite in lupta impotriva cancerului. Insa chiar si tratamente considerate "mai usoare" pot avea efecte negative asupra parului provocand caderea acestuia.

• Afectiuni ale pielii scalpului precum dermatita seboreica pot aparea inca din adolescenta si pot provoca pierderea parului. De cele mai multe ori parul se regenereaza, insa este nevoie de un tratament strict dat de medicul dermatolog.

• Caderea parului poate fi cauzata si de anumite traume, de interventii chirurgicale solicitante sau de nasterea unui copil. In aceste cazuri, de cele mai multe ori, dupa trecerea evenimentului parul se regenereaza si firele pierdute se redobandesc.

• Vopsirea parului, intinderea lui, incretirea cu solutie "de permanent" sau decolorarea pot duce la caderi temporare de par. Firele pot cadea din radacina ca urmare a traumatizarii scalpului cu solutii chimice, sau se pot rupe. O alta cauza ar fi strangerea parului strans intr-o coada. Tensiunea care se aplica prin aceasta metoda asupra scalpului duce la deteriorarea foliculilor si la caderea firelor de par. Daca parul este tinut strans pentru o perioada lunga de timp, afectiunea poate deveni permanenta.

• Stresul si caderea parului par a fi strans legate. In conditii de stres se poate intampla ca o mare parte dintre firele de par sa se opreasca din crestere. Dupa 2-3 luni, din cauza faptului ca radacina le este afectata, firele de par incep sa cada la o simpla pieptanare a parului. Daca problemele care cauzeaza stresul sunt indepartate, parul incepe sa isi revina. Totusi, e posibil sa dureze cateva luni pana sa isi revina complet. Tot in conditii de stres se poate intampla ca celulele albe din organism sa atace foliculii de par cauzand pierderea lor in anumite portiuni ale scalpului. Aceasta afectiune se poate extinde chiar si la parul de pe corp, dar, in general, parul creste la loc in momentul in care persoana in cauza isi rezolva problemele legate de stres. mergi la medic inainte si nu te mai gandi la tot ce e rau

| despina17 a răspuns (pentru despina17):

Incearca uleiul de ricin si maseaza scalul si lasa-l peste noapte sau vitamina e fiola

| vangaelis a răspuns (pentru despina17):

De unde acest copy/paste? Ca trebuie mentinonat sursa.

| vangaelis a răspuns (pentru despina17):

Bun.

| Efilopialul a răspuns:

Eu aleg cancer. sper ca te-am ajutat. Funda?