| maya_buc a întrebat:

De la ce varsta ar putea sa apara osteoporoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea are osteoporoza si probleme cu circulatia; eu am mostenit de la ea toate relele happy din pacate si din cauza asta eu trebuie sa am grija de mina pentru ca sunt predispusa sa le fac si eu; de ex iau calciu cu de pentru oase pentru ca deja am cateva probleme si sunt destul de tanara (22 ani) si fac miscare. Deci ai grija de tine si daca stii ca esti predispusa la ceva sau mama, bunica au osteoporoza ar trebui sa ai grija la aspectul asta.
Sanatate

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La femeie, osteoporoza este semnificativa dupa menopauza, indiferent cum s-a instalat ea (fiziologic sau chirurgical).

| mioara a răspuns:

Dupa 45 de ani/ca sa tratezi ostroporoza e bine sa consumi mult lapte, paine de secara

| borsec a răspuns:

După vârsta de 35 de ani, pierderea de masă osoasă depăseste depunerea. Osteoporoza apare când nu se mai dezvoltă suficient os nou pentru a înlocui osul resorbit în mod natural, iar structura lui se aseamănă cu a unui burete cu orificii mari. Treptat, oasele devin subţiri si fragile si mai predispuse la rupere (fracturare). La femei, osteoporoza este mai frecventă după instalarea menopauzei, când scade nivelul de estrogeni.