| queneen a întrebat:

De la inceputul anului am inceput sa am dureri de sâni si aceste dureri sunt in fiecare zi. Ma gandeam ca poate cresc si de aia dar chiar in fiecare zi sa ma doara? Uneori am niste dureri de ma enerveaza cumplit. Uneori imi mai trecea prin cap sa nu am cancer la sâni dar am 17 ani si nu stiu daca este posibil de la varsta asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Porți sutiene cu sârmă?

| queneen explică (pentru supadeceapa):

Da, dar de 2 saptamani nu mai port deloc sutien pentru ca n-am mai iesit deloc din casa si in casa stau fara sutien

| JicaContra a răspuns:

Cancerul de sani se detecteaza in primul rand prin palpare mamara (iti faci masaj) si daca simti ceva tare (ai un bont, in interiorul sanului) atunci trebuie mers la doctor si verificat

TOTUSI

daca te dor ambii sani in acelasi timp, in acelasi fel atunci e, extrem de putin probabil sa ai cancer, asa ca singura solutie pe care o ai e un consult medical, din cate stiu eu fetele termina de crescut la 15 ani si am impresia ca sanii cresc ceva mai repede (undeva pe la 12 ani), dar nu sunt doctor, iti spun doar din auzite, doar un doctor iti poate spune ce ai, iar o durere e intotdeauna un semnal de alarma

| Nume6 a răspuns:

Dacă aveai cancer la palpare se simţeau niște noduli in piele. Până ajungi la doctorul de familie care e femeie și ea si n-are de ce să îţi fie jenă, ia niște antiinflamatoare. Se produc schimbări hormonale o dată cu avansarea spre maturitate si de la asta pot fi durerile pot fi si dacă ţi-ai început viaţa sexuală.