| InYourPants a întrebat:

De la lovitura la cap poti dezvolta boli mintale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu!
Dar după o lovitură bună devii spion!
winking

| Floridori a răspuns:

Da, daca lovitura a cauzat modificari la nivelul neurotransmitatorilor.
In acest caz, diagnosticul va fi categorisit drept un diagnostic dual.

Tulburarea poate fi temporara sau permanenta si poate fi absolut orice tulburare din spectrul neuropsihiatric, depinzand de ce zone ale creierului au fost afectate si in ce masura si cum au fost afectati neurotransmitatorii, dar intalnite mai des in astfel de cazuri sunt:
-anxietatea;
-depresia;
-PTSD;
-tulburarea bipolara;
-psihoza acuta;
-episoadele acute de paranoia;
-schizofrenia paranoida;
-sindromul Cotard;
-sindromul Alice in Tara Minunilor;
Etc.

| InYourPants explică (pentru Floridori):

Si boli de memorie:?

| Floridori a răspuns (pentru InYourPants):

Da, inclusiv amnezie, indiferent de tip si alte tulburari ce includ pierderea sau deteriorarea memoriei.
Poate fi orice afectiune neuropsihica in functie de zona afectata a creierului in urma traumatismului si de cum reactioneaza acesta la nivel chimic.

| InYourPants explică (pentru Floridori):

Pot sa iti zic ceva in privat?

| Floridori a răspuns (pentru InYourPants):

Sigur ca da!

Răspuns utilizator avertizat
| Sekim a răspuns:

In absolut niciun caz nu pot apărea boli mintale din cauza unor lovituri ( boli mintale : schizofrenie, dementa etc ). In schimb, pot apărea afecțiuni in funcție de puterea loviturii și zona afectata. Afecțiuni cum ar fi : pierderea memoriei, dezechilibru, amețeală, probleme cu vederea, anumite sindromuri ( unele pot fi temporare, altele permanente ). Există șansa ca in urma unei lovituri foarte puternice, unele zone ale creierului sa fie distruse ceea ce poate duce la diverse probleme in funcție de zona avariata.

| Ava1231 a răspuns:

Normal....ca nu