| Gabriela19loredana77 a întrebat:

De la ora 10:00 mă doare rău ficatul, mai precis mă inţeapã. Eu sunt foarte slabă dar îmi place sã fiu așa, prietenii cu care am vorbit mi-au zis că s-ar putea să fie din vina faptului că sunt foarte slabă, uneori mă înteapã si inima si acum douã zile capul m-a durut de dimineatã pânã noapte, cred cã am adormit la douã noptea. Nu mai suport durerile ãstea, o fi adevãrat cã faptul cã sunt foarte slaba dupã cum zic prietenii mei poate prea slabã mã doare capul, am intepaturi in ficat si inima? Ce medicament recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoName321028 a răspuns:

Dacă zici ca ești foarte slaba s-ar putea sa fi anemica. Nu este 100% sigur ca ai anemie dar nu este ok sa ai asa simptome daca esti sănătoasă. E clar ca ceva nu este bine. Eu iti recomand sa te duci la un doctor și sa iti faci un set de analize.
Multa sănătate!

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu cred că e ficatul. Am înțeles că nu doare. Un vecin are ciroză și mi-a spus că nu l-a durut niciodată ficatul. Poate e fierea/bila leneșă. Ori ai colecist. De la bilă durerea emană, fie spre spate, fie spre inima, fie spre abdomen...
Și eu sunt slabă si nu sunt anemică. Verișoara mea e grăsuță, e fiică de patron de restaurant, și e anemică, deși mănâncă gratare, fripturi si tot ce-i pofteste inima (asta, ca o paranteză, anemia nu tine de faptul că ești prea gras sau mult prea slab))
Ține regim alimentar, nu mă refer la o cura de slabire, ci să consumi alimente sănătoase in mod echilibrat.
Evită prăjelile, grăsimile, chipsurile, cafeaua și sucurile acidulate pe bază de cofeină (pepsi, cola). Și regimul alimentar e individualizat, in functie de diagnostic, de forma acuta sau cronica.
Vezi cum te simti după, si daca ai aceleasi simptome si după o saptamana de regim, du-te la un consult medical. Desi, eu cred că lucrurile vor reveni la normal.

| Lukasssz a răspuns:

Ce inaltime, kg si varta ai?

| Lukasssz a răspuns (pentru Lukasssz):

Varsta*

| Gabriela19loredana77 explică (pentru Lukasssz):

Aproape 20 de ani kg nu le stiu pentru cã nu m-am cântãrit nici o datã, pur si simplu nu am avut nevoie sunt de inaltimea 1.78, dar nu sunt sigura eu stiam cã am avut probleme doar cu polipii nu cu inima sau ficatul. Capul nu ma m-ai durut nici o data asa rãu plus rare ori când mã imbolnaveam, de rãcealã scãpam rãu am avut si am o imunitate contra bolilor foarte puternicã de 3 ani nu am m-ai fost bolnavã nu pricep de unde provin aceste dureri, oare chiar o fi din cauza cã sunt prea slabã?

| SmaraldAlbastru a răspuns:

M-ai omorât cu "m-ai".
Recomand uleiul făcut din măduvă de țovâr sălbatic.

| NoName321028 a răspuns:

In primul rand ce varsta ai și cate kilograme?

| Gabriela19loredana77 explică (pentru NoName321028):

Kilogramele nu le stiu sincerã sã fiu nu am stat nici o datã sã mã cântãresc sã vãd ce kilograme am, practic nu am avut nevoie dar am aproape 20 de ani e ciudat dar nu am ma-i avut astfel de probleme pânã acum

| NoName321028 a răspuns (pentru Gabriela19loredana77):

Dacă zici ca ești foarte slaba s-ar putea sa fi anemica. Nu este 100% sigur ca ai anemie dar nu este ok sa ai asa simptome daca esti sănătoasă. E clar ca ceva nu este bine. Eu iti recomand sa te duci la un doctor și sa iti faci un set de analize.
Multa sănătate!