| alicia a întrebat:

De mai bine de 30 de ani sufar de scleroza multipla primar progresiva si as dori sa aflu exista vreun tratament care da rezultate la aceasta boala.
Am auzit de copaxone ca este un tratament bun, dar costa cam in jur de 10 000$ pe an, stie cineva daca se poate da prin CNAS si daca da rezultate?
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Mai jos ai o adresa - forum de discutii despre aceasta boala, unde te poti interesa de la alti bolnavi, daca aici nu gasesti un raspuns adecvat.
http://www.roportal.ro/discutii/ftopic2461.html

Pe de alta parte am gasit pe net ceva despre tratamentul SM vezi mai jos un fragment, poti citi integral la adresa de mai jos:
"Trebuie luate in considerare si alte elemente ca disponibilitatea, costul, atitudinea Ministerului Sanatatii si a Caselor de Asigurari de Sanatate, etc. in luarea deciziei de a urma un tratament. Pentru mai multe detalii privind accesul la tratament si contactele specialistilor coordonatori ai programului national de tratament, puteti suna la Help Line SM 0800800044, apel gratuit."

http://www.smromania.ro/ro/sm_boala/tratament/

Ai un numar de telefon. Poti sa gasesti eventual lamuriri telefonand acolo. Sanatate multa, mult noroc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

intereseaza-te de liberation treatment si doctorul italian zamboni, sau intra pe www.smromania.ro, forum, noutati in cercetare, ccsvii succes. este vorba de un tratament chirurgical la venele jugulare de la gat, prin angioplastie - da rezultate miraculoase.

| Turcanu_Diana-Florina_1977 a răspuns:

Mergi la Spitalul Municipal si ia-ti tratamentul cu copaxone, interferon-beta, rebif etc. Ai grija, insa, ca medicamentele astea sunt un fel de citostatice, asa ca s-ar putea sa te afecteze, in timp.
Sfatul meu e sa incerci sa te tratezi in Anglia. S-ar putea sa te puna pe picioare, macar partial. Aici, in tara, n-ai nicio sansa, poate doar sa mergi la biserica (asa fac eu) si sa te vindeci printr-o minune. Am aceeasi boala ca si tine. Nu m-au tratat in Romania cu medicamente noi (ce-au descoperit englezii, in ultimii ani) din lipsa de ...bani, iar tratamentele cu copaxone si restul imi par mult prea ...naspa. Sa ma injectez zilnic, o viata intreaga? Sa-si bage ei, in dos, tratamentele astea stupide. Du-te la englezi sa te faca bine, iti vor da tratament ca lumea si ai sanse sigure sa te pui pe picioare. Pup.