| anonim_4396 a întrebat:

De o bucata de vreme am ajuns sa fiu destul de stresat datorita unui examen pe care il voi da.

Stresat, mai exact: nu mai pot dormi noaptea cum trebuie, am atacuri de panica aproape in fiecare zi (mai exact,incepe inima sa imi bata extrem de tare si rapid), visez IN FIECARE SEARA ca voi esua in ceea ce planuiesc sa fac sau că mor, nu prea ies din casa pentru ca mama nu ma lasa si nici nu prea am cu cine si uneori ma simt atat de bolnav incat, uneori cand merg pe strada simt ca cedez, un fel de ameteala care ma trage in jos.

Toate astea de cand am inceput sa fiu ceva mai riguros asupra studiilor si serios.

De iesit, ies sa alerg cu scopul de imi obosii corpul aproape in fiecare seara ca sa pot dormi noaptea (degeaba, tot nu pot). Mananc destul de sanatos..salate, mancare gatita si in special fructe.

Nu stiu exact ce sa fac. Simt ca o iau razna.

Vreo sugestie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doarlutsoaresiapa a răspuns:

Incearca sa te focusezi pe momentul prezent sa meditezi sa respiri, focuseaza-te pe respiratie, incearca mindfulness, daca nu ai bani de psiholog sau nu te atrage ideea vorbeste cu tine, interiorul tau si asculta-l, ofera-ti ce ai nevoie, ia niste pauze fara sa te gandesti la nimic, asculta niste muzica 432 de meditatie, pe mine ma ajuta aromaterapia, desenul, bea ceaiuri, de lavanda, de musetel, pe mine ma calmeaza seara laptele cu miere si lavanda si sa am camera bine aerisita si cearceafurile curate schimbate des. happy Iti doresc sa fii bine.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De a-mi obosi*

| BuLaNNNeL a răspuns:

Psihoterapie

| Diana99624 a răspuns:

Esti obosit psihic. Incearca sa faci activitati care iti aduc o stare de bine, care iti plac. Si mai ales incearca sa nu te mai gandesti acolo. Diacuta cu parintii tai despre asta si poate ajungeti la o intelgere si te vor lasa sa iesi cu prietenii. Si programeaza ti timpul. Fa-ti un plan pe care sa il respecti cu orele in care inveti si timpul pe care ti-l lasi pentru relaxare. Socializeaza, fii increzator in tine si gandeste te ca e doar un examen. In principiu, dupa ce scapi de el, o sa iti treaca si starea asta. Dar daca nu o ameliorezi acum, poate sa iti aduca tot felul de urmari. Fii pozitiv si puternic. La urma urmei, o viata avem. Trebuie sa ti o traiesti fericit?

| Donsavas a răspuns:

Iti trebuie tratament specializat. Vorbeste cu medicul tau de familie sa te trimită la un medic specialist. Atacurile de panica indica o boala nervoasă, bazată pe stres si griji.

| Sunshine123 a răspuns:

Cred ca ai nevoie sa mergi la un doctor intai de toate iar apoi la un psiholog, nu o spun cu rautate, ci ma ingrijoreaza starea in care te aflii. Parintii mei iau atunci cand sunt stresati si nu pot dormi calciu lactic si ii ajuta, am incercat si eu si a mers. Cred ca daca nu iesi pe afara cu prietenii mintea ta nu e tinuta ocupata cu ceva si recurge la ganduri negative doar ca sa isi gaseasca o ocupatie. Nu trebuie sa te izolezi, probabil de asta ai atacurile de panica, esti singur iar singuratatea nu face bine nimanui, ci te innebuneste. Trebuie sa iti aduci aminte de lucrurile care te fac sa te simti confortabil si sa le pui in practica, ca exemplu, mie imi plac hainele si ma simt confortabil sa ma uit la outfit-uri pe pinterest sau sa citesc carti.