cami
| cami a întrebat:

De o luna si mai bine am fost diagnosticata cu neuropatie optica retrobulbara (nevrita optica) si as fi curioasa daca o cunoaste cineva pe doctora din video http://observator.a1.ro/social/Nevrita-optica_8974.html multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Doctora? Cineva "expert "ar trebuie sa stie ca meseriile sunt la masculin, si se zice si se scrie d-na doctor, d-na inginer, d-na ministru, d-na profesor etc... dar e greu...

cami
| cami explică:

@anamaria, m-as bucura enorm daca as putea sa te ajut, si o fac cu cea mai mare placere.
Ei bine, de cand am pus intrebarea, mai bine de o jumatate de an de atunci, este o diferenta enorma de schimbare in ceea ce priveste sanatatea mea.
O sa-ti spun cateva simptome pe care le aveam eu, si sper ca si sotul tau sa le aiba, pentru a face amandoi pare din aceeasi categorie.
In data de 4 august 2010, m-am trezit brusc, fara acuitate vizuala, nu puteam sa disting fetele, nu vedeam numarul autobuzului din statie, pe deasupra mi-a mai aparut ceva : niste musculite, punctulete care bruiaza incontinu, spun bruiaza, fiindca cu astea am ramas si acum in prezent, la aproape un an, de atunci, insa incet incet se duc si ele.
Dureri oculare, nu puteam sa rotesc ochii, imi puneam comprese cu apa rece, luam algocalmin, nu mai puteam de durere, nu suportam lumina, nici calculatorul, nici televizorul, nici macar neoanele care se aprindeau seara, nici farurile de la masini.
Aveam fulgeraturi, ca niste scantei, vedeam cu un ochi rosul, cu celalalt verde, mi se ingustase campul vizual, "pe marginile privirii" vedeam o culoare inchisa. Caldura, era vara, era insuportabila, ma dureau ochii groaznic, pe deasupra aveam o conjunctivita bacteriana, caci de la aceea bacterie mi s-a tras, care imi puroia si scoteam ca niste pojghite gelatinoase...Ideea e ca m-am speriat foarte tare, nu mai dormeam noaptea, imi era frica sa nu raman fata vedere, fiindca statisticile de pe net, nu prea imi era favorabile.
A, acuitatea vizuala de la debut a revenit cam dupa 3-4 zile, si au fost modificari ale fundului de ochi.
Astept intrebari de la tine, aici la intrebare! happy

cami
| cami explică:

Asta e o boala de durata, care necesita multa rabdare si ambitie, sprijina-ti sotul, si ganditi-va ca multa lume trece prin asa ceva, chiar si eu pe la varsta de 17 ani.
Treatamentul este cu cortizon?

| amaranth a răspuns:

Doctora laughing

omgstraight face

| urbanghost a răspuns:

Minnie vad ca stii sa critici, dar sa raspunzi nu happy.

| anamaria_9091 a răspuns:

Cami,spune-mi te rog daca ai aflat ceva de d-na doctor din filmulet si daca imi poti spune mai multe despre aceasta boala, te intreb pentru ca de 2 saptamani si sotul meu a primit acest diagnostic si ma intereseaza sa aflu mai multe pareri... multumesc!