| Ellena_Monyka_1995 a întrebat:

De o lunga perioada de timp ma confrunt cu o problema,dorm foarte mult eu sunt dimineata la liceu,in fiecare noapte dorm dupa la 11, si uneori plec si de la ore ca nu mai pot de somn,ajung acasa si dorm iar,pana seara, doar o ora 2 stau treaza,ma simt foarte obosita,si somnul meu este greu nu aud nici alarma la telefon sau daca tipa cineva langa mine, si visez si urat mereu! ce imi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Peaches a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medic, sa-ti faci analizele, nu este normal ce ti se intampla.Nu sta asa, ca nu e bine.

| MitroAlex94 a răspuns:

Sa te lupti cu somnul sa sa iti faci un program riguros de dormit.Atunci cand ti-e somn incearca sa te concentrezi pe ceva care te pasioneaza(altceva in afara de somn).

| MrsSunshine a răspuns:

Hipersomnia, atunci când dormi prea mult, se manifestă atunci când, nu doar te simţi obosit tot timpul, ci tragi câte un pui de somn mereu pe parcursul unei zile, de obicei în momente complet nepotrivite, cum ar fi la serviciu şi chiar în mijlocul unei conversaţii. Hipersomniacii nu se simt odihniţi după ce dorm şi, deseori, se trezesc simţindu-se dezorientaţi. Simptomele hipersomniei includ (fără a se limita la...) anxietate, agitaţie, pierderea apetitului şi probleme de memorie, dar şi incapacitatea de a funcţiona în societate. Ce cauzează hipersomnia? În primul rând poate fi rezultatul unei alte tulburări de somn (narcolepsia, de exemplu), o disfuncţie a sistemului nervos vegetativ care reglează activitatea organelor interne, abuzul de substanţe halucinogene sau de alcool sau leziuni ale sistemului nervos central, spun specialiştii. Mai poate fi cauzată şi de anumite medicamente şi chiar de sevrajele după abuzul medicamentelor. Zvonurile sunt adevărate: dormitul prea mult a mai fost asociat cu disfuncţii ale tiroidei, a rinichilor şi boli hepatice, depresie şi chiar demenţă. Însă, nu te culca pe o ureche şi să crezi că, dacă te trezeşti înainte cu mult de prânz, nu eşti supus riscului. Oamenii care dorm prea mult şi cei care dorm prea puţin au o rată a mortalităţii mai mare, conform studiilor.
Recomandare: consulta un medic

| rateu a răspuns:

Imi pare rau sa iti zic dar cred ca ai de a face cu Hipersomnia.Du-te la un doctor, cu aceasta boala nu este de joaca.