| anonim_4396 a întrebat:

De o perioada simt ca pielea mi s-a umflat in mai multe locuri la extremitati, in special la maini probabil datorita fluxului crescut de sange ca mi se vad si venele mai tare si simt caldura mai mare in maini.
Stiu ca e normal sa se intample asta, exemplu cand stai in frig -dar cand mergi la caldura mainiile iti revin la starea normala. Insa sa devina o stare permanenta e posibil? Tinand cont ca mi-a aparut de mai bine de 2 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Vinul rosu ingroasa sangele si se vad venele in exces pe urma mai e si tigara care iti schimba tenul pielii.
Vasele de sange de sub piele devin mai lente si nu mai permit trecerea fluxului de sange prin organism.
De la frig se invinetesc si mainiile dar asta la anumite persoane asta depinde si de grupa sanguina.

| WhiteLife a răspuns:

Daca este edem, retenție de lichide, trebuie făcut ceva sa le elimini. Nu e ok sa ti se umfle așa. Suna medicul de familie și poate îți recomanda un tratament, macar sa vezi cum evoluează și dacă nu trece atunci trebuie făcute niste investigații concrete.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Deci nu mi s-au umflat tare, poate e doar in mintea mea. dar observ cum am devenit mai rezistent la frig ca altadata mainiile imi erau reci intodeauna "mi se zicea in gluma ca nu am sange in maini" acum mi-s calde si cand stau in frig. Am pielea mai groasa dintodeauna, da acu parca ar fi si mai groase

| Iote a răspuns:

Nu pielea se umfla ci ce este sub piele. Mai exact, vasele de sange daca spui ca asta se intampla la frig si mai ales se vad venele.
Probabil ai o proasta circulatie a sangelui. Dar poate fi si altceva. Mergi la medic. Medicul de familie va sti unde sa te indrume in functie de ce vede.