| Mâcrofon a întrebat:

De o saptamana merg la sala... spuneti-mi si mie ce trebuie sa mananc la micul dejun, la pranz si seara la cina
am 13 ani
funda plus vot la toate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristinasiVlad a răspuns:

Si eu am 13 ani \
1.mic de jun : 1 felie de paine prajita, o felie sau 2 de salam sau parizel sau caizer, 1 felie de branza
2.pranza 200 g cartofi prajiti cu o lingura de orez ffiert
1 polonic de supa - ciorba
3.un pahar de lapte
funda /

| FaRanUmE_5125 a răspuns:

Eu zic ca ar fi bine sa mananci salate si fructe muult pe zi, MIC DE JUN:oua prajite cu salata sau salata cu paine, sau orice vrei tu dar sa contina salata,, PRANZ:orice, nu prea are importanta,, dar in cantitati minime CINA:cina ta ar trebui sa fie inainte de ora 7.si ai putea sa mananci un iaurt, sau ceva usor, sper ca ti-am fost de ajutor

| EzoPunctt20 a răspuns:

Masa de dimineata trebuie sa fie cea mai consistenta, ea iti da energie pentru intreaga zi. Sugerez rosii, branza, castraveti, salam, si ar fi bine daca ai bea si lapte mai tarziu pentru ca rosiile nu trebuie amestecate cu laptele. La pranz mananca normal, la sfarsit daca vrei poti sa consumi si cateva dulciuri. Cina trebuie sa fie cea mai simpla masa, ceva ca o salata va fi perfect!
Si nu uita, fructe si legume!

| PrettyInPink a răspuns:

Mic dejun:cereale cu iaurt sau cu lapte| oua fierte|paine prajita integrala|fructe(la fiecare masa)
gustari:fructe(mere,nuc,smochine,migdale etc)
dejun:pilaf cu carne de pui, peste, piure(ceva gatit)
cina:opteaza pentru un cartof copt sau natur

| theonemen a răspuns:

Salut! Care ar fi motivul pentru care vrei sa mergi la sala? Sa slabesti sau sa pui masa musculara? Crede-ma si eu am vrut sa slabesc si am reusit. Nu trebuie sa ai un program strict din punctul de vedere al meniului. Evita dulciurile, sucurile si mananca carne fiarta nu prajita, multa multa apa, fructe, legume si cam atat. Trebuie sa ai motivatie!